Alanyalı haritacılar özel günde buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Harita Kadastro Mühendisler Odası Alanya Temsilcisi Abdullah Akbaş, 21 Mart Dünya Haritacılık Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

AKBAŞ, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Haritacılık mesleği dünyanın en eski mesleklerinden birisidir. 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. İnsanoğlu var olduğundan bu yana, yaşamak için içgüdüsel olarak önce güvende olup olmadıklarına bakar. Güvenli bir mekan ve çevre elde edince yeme içme ve geçim derdine düşer. Bunun için bereketli ve verimli topraklara sahip olmak isterler. Bu bağlamda Mezopotamya Havzası insanlık tarihi ve eski medeniyetlerin kuruluş yeri olması nedeniyle önemlidir. M.Ö. alüvyonlu bereketli topraklara sahip olan Mezopotamya Havzasını insanlar yurt edinmiştir. Bu sebeple insanlık tarihi ve medeniyeti açısından önemli bir yer olmuştur. İki ırmağın arasındaki Mezopotamya Havzasında, verimli topraklara ekim ve dikim yapmak için insanlar kendi aralarında sınırlar belirleyerek ilk mülklerine sahip olmuşlardır. Ancak kış mevsiminde aşırı yağışlarla beraber ırmakların taşmasıyla belirledikleri mülklerin sınırları kaybolmuştur. Her yıl yeniden sınırların belirlenmesi haritacılık mesleğini ortaya çıkarmıştır. Matematiğin önemli konularından olan pisagor ve öklit bağıntılarının ilk kullanıldığı yerlerden birisi Mezopotamya havzasıdır. Belli referans noktalarından dik inip, dik çıkmayla her yıl kaybolan sınırlar yeniden tespit edilebilmiştir. Yine haritacılığın temel bilimlerinden olan astronomi bilimi ile, dünyanın şeklinin tespiti, yıldızlarla yön tayini yapılması gibi buluşlarla mesleğin gelişimine katkılar sağlanmıştır. Bugün bilgi ve bilişim çağında teknolojinin gelişmesiyle beraber Harita ve Kadastro Mühendisliği önemli meslek disiplinlerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Odamızın üyesi ve Türkiye adına tek temsilcisi olduğu uluslararası organizasyonlardan olan Avrupa Harita Mühendisleri Konseyi (CLGE) ve uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) ile Amerikan Harita Mühendisleri Topluluğu tarafından kabul edilerek, 2018 yılından itibaren 21 Mart Dünya Haritacılar Günü olarak dünya çapında kutlanmaya başlanmıştır.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak bizler de mesleğimizin tanıtılmasını sağlayarak, meslek alanlarımızın korunmasını ve genişletilmesi için gereken idari, teknik ve hukuksal girişimlerde bulunarak kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın da gereği ile mesleğimize ve ülkemize hizmet etmeye devam ederken, bu amaçla uluslararası bir gün olarak 21 Mart Dünya Haritacılık Günü’nün tanıtılması ve her yıl düzenli olarak kutlanmasının, mesleğimizin önemine ve çalışma alanlarına dikkat çekeceğinin, ulusal ve uluslararası anlamda gelişimine katkı sunacağının farkındayız.

Bu anlayış ve bilinç ile yerin altından uzayın derinliklerine, kırsal ve kentsel gelişimden toplumsal gelişime kadar hayatın her alanında yer alarak, dünyayı güzelleştirmek adına en önemli dokunuşlarla yapan bir meslek grubunun mensupları olan değerli meslektaşlarımızın ve halkımızın Dünya Haritacılar Günü’nü en içten dileklerimizle kutlarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!