ABUR CUBUR TÜKETMEK METABOLİZMANIZI NASIL ETKİLİYOR?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Metabolizma, vücutta meydana gelen tüm kimyasal reaksiyonları ifade eder.

Hızlı bir metabolizmaya sahip olmak, vücudun daha fazla kalori yakması anlamına gelir. Öte yandan, yavaş bir metabolizmaya sahip olmak, vücudunuzun daha az kalori yakması anlamına gelir, bu da kiloyu korumayı veya kilo vermeyi zorlaştırır.

 

Abur cubur nedir?

 

Abur cubur, genellikle kalorisi, rafine karbonhidrat ve sağlıksız yağ oranı yüksek olan yüksek oranda işlenmiş gıdaların geneline denir. Ayrıca protein ve lif ihtiyacını karşılama bakımından da yetersizlerdir. Örnekler arasında marketlerde satılan cips, bisküvi, kek, kraker, şekerler ve şekerli içecekler yer alır.

Abur cubur yaygın olarak bulunur, ucuz ve ürüne ulaşım kolaydır. Ayrıca, özellikle çocuklara yoğun bir şekilde pazarlanır ve yanıltıcı sağlık iddialarıyla tanıtılır.

Lezzetli olmasına rağmen genellikle tok tutmaz ve doygunluk hissi oluşturmadığı için fazla tüketilmesi kolaydır.

Abur cubur özellikle sık ve aşırı miktarda tüketildiğinde beyni çok güçlü bir şekilde etkileyebilir. Beyninizin ödül ve zevk merkezini kontrol etmeye yardımcı olan bir nörotransmiter olan büyük bir dopamin salınımını tetikleyebilir. Beyinde bu kadar fazla doğal olmayan miktarda dopamin dolduğunda, bazı insanlarda yemek bağımlılığına neden olabilir.

 

Abur cuburları sindirmek daha az enerji gerektirir.

 

Yediğimiz yiyeceklerin sindirilip, bağırsaklarda emilip, metabolize edilmesi için enerji gerekir. Bu olaya gıdanın termik etkisi (TEF) denir ve genellikle günlük enerji harcamamızın yaklaşık %10’unu oluşturur.

Yiyeceklerdeki proteini metabolize etmek, karbonhidratları veya yağları metabolize etmekten çok daha fazla enerji gerektirir. Aslında, yüksek proteinli bir diyet uygulamak bu yüzden vücudun günde 100’e kadar daha fazla kalori yakmasına neden olabilir. Ayrıca, gıdaların işlenme derecesi TEF’i etkiler. Rafine edilmiş, işlenmiş abur cuburlara kıyasla, sağlıklı besinlerden oluşan bir öğün tükettiğinizde genellikle TEF daha yüksek olacaktır.

 

Çok miktarda abur cubur tüketmenin metabolik sonuçları vardır.

İnsülin direnci riskinizi artırabilir ve her gün yaktığınız kalori miktarını azaltabilir.

Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, birkaç strateji bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

En önemlisi protein ihtiyacınızı karşılayan bir diyet uygulamak sonrasında düzenli bir şekilde kuvvet antrenmanı uygulamak, kaliteli uyku almak ve mümkün olduğunca abur cubur tüketmemek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!