Zehirli Mantara Dikkat

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sonbaharda yaşanan mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, “Zehirli mantarların tadı yenilebilen mantarlarınkinden farklı değil. Mantar tüketirken hayatınızı tüketmeyin” dedi.

Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Mantar zehirlenmeleri ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağmurların başlamasıyla birlikte çok sık görülmekte olduğuna dikkat çeken Rüzgar, “Mantar zehirlenmesi doğal alanda yetişen, yapısında zehirli maddeler bulunan ve çiğ veya pişirilerek tüketilmesi neticesinde organ yetmezlikleri, koma ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Birçok yenilebilir yabani mantar türü var fakat doğada yetişmiş mantarları toplayan kişi, bu konuda ne kadar uzman olsa da yine de zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir. Zehirli mantarların tadı yenilebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Mantarın yenmesinden sonra 2 saat gibi kısa bir sürede sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metalik tat, bulantı, kusma, terleme gibi zehirlenme belirtileri; yendikten 6 saat sonra da bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları gibi zehirlenme belirtileri meydana gelebiliyor. Mantar tüketirken hayatınızı tüketmeyin” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!