Yabancılara iftar yemeği

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alanya Kaymakamlığı, ilçede yaşayan yerleşik yabancılara iftar yemeği verdi. İftar yemeğine yerleşik yabancılarla birlikte yaklaşık 600 kişi katıldı.
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, ilçede yerleşik yabancıya her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar çadırında yemek verdi. İlçe Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar‘ın da katıldığı iftarda, yerleşik yabancılarla bir müddet sohbet eden Kaymakam Doğan, her yıl geleneksel olarak bazen 500, bazen de 600 kişilik ihtiyacı olanlara iftar yemeği verdiklerini ifade etti. Bu çerçevede vatandaşların son derece memnun olduğunu dile getiren Doğan, bu güzel gelenek ve özellikleri Alanya‘ya yerleşmiş olan yabancılara da göstermek babında onları da davet ettiklerini kaydetti. Türk Müslüman toplumunun buradaki özelliklerini ve güzelliklerini ve birlikte o Ramazan içerisindeki birlikteliklerini göstermek amacıyla yabancıları da davet ettiğini kaydeden Doğan, “Onlarda çok memnun oluyorlar. Çünkü onlarda ülkemizde yeni Alanyalılar olarak yaşıyorlar. Onlarda ülkemizin gelenek ve göreneklerini öğrenmek istiyorlar. Onlar da yaşamak ve hissetmek istiyorlar. Biz de onlara hem Ramazan‘ı hissettirmek, hem burada Müslüman Türk özelliklerini anlatıyoruz. Onlar da severek geliyorlar. Biz hepsini değil ama grup halinde davet ederek birlikte oluyoruz. Hepsini davet etsek yüzlerce, belki binlerce kişi katılır. ” dedi.
Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela, güzel ve anlamlı bir günde bir araya gelerek iftar açmanın mutluluğunu yaşamak için geldiğini dile getirdi. Kız Meslek Lisesi’nin bahçesinde verilen iftar yemeğine katılan Anzhela, Alanya‘da yaşadıkları için buradaki dine saygı duyduklarını dile getirdi. Anzhela, “İstiyoruz ki bu dini nasıl yaşıyorlarsa biz de beraber aynı şekilde yapalım, yaşayalım ve paylaşalım. Dini ayırım hiçbir zaman olmadı Alanya‘da. Onun için Kaymakam beyin bizi davet etmesi ve bizimle iftar açması çok güzel bir şey. Bu demektir ki, burada din ayrımı yok. Hep beraber güzide bir şekilde yaşıyoruz. ” şeklinde konuştu.
Norveç’te meydana gelen saldırı ile ilgili sorulan bir soruya cevap veren Anzhela, bunun ‘Tamamen insanlık dışı bir şey’ olduğunu açıkladı. Burada dini karıştırmamak gerektiğini savunan Anzhela, “Bunu Müslüman da yapabilir, Hıristiyan da yapabilir. Norveç’teki olay insanlık dışı bir olay. Olmaması gereken bir vahşet oldu. Bunun bana göre dinle bir alakası yok. Çünkü Irak’ta da var saldırı ve savaş. Buda bir saldırı. ” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!