1. Haberler
  2. Güncel
  3. YABANCI ŞİRKETLER ARTTI

YABANCI ŞİRKETLER ARTTI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın dört bir yanından tatilcilerin yanı sıra yatırımcıların da ilgisini çeken Antalya’da, bu yılın 9 aylık döneminde 666 yeni yabancı ortaklı şirket faaliyete geçti. Bölgede en çok Ruslar şirket kurdu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odasına (ATSO) kayıtlı yabancı ortaklı şirket sayısı, geçen yıl 5 bin 695 iken, bu sene 9 ayda 6 bin 108’e yükseldi.

EN ÇOK RUSLAR ŞİRKET KURDU 

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, kentte turizmin dışında tarım, sanayi ve ticarette de önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Yabancı ortaklı şirket sayısının geçen yıla göre arttığını belirten Bahar, “Antalya, en çok yabancı ortaklı şirket kurulan illerden birisi haline geldi. İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. 1224 şirket ile Rusya ilk sırada yer alıyor. Rusya’yı 751 ile Almanya, 676 ile İran ve 302 ile Azerbaycan takip ediyor.” diye konuştu.

YATIRIMLA ARTACAK 

Yılın 9 ayında 666 yeni yabancı ortaklı şirket kurulduğunu belirten Bahar, daha önce kurulan 253 şirketin ise faaliyetine ara verdiğini bildirdi.

Hemen hemen her sektörde yabancı ortaklı şirket görmeye başladıklarını anlatan Bahar, “Yabancıların daha çok ilgi gösterdiği şirket iştigallerin başında bilişim, tarım, emlak ve inşaat geliyor.” dedi.

Yatırımların ekonomi politikalarında önemli yer tuttuğunu vurgulayan Bahar, “Yabancılar fiyat istikrarının olduğu bir ortam görmek istiyor. Bu açıdan Türkiye’ye ve Antalya’ya ilginin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Yatırımların daha da artacağını öngörüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!