Ya uygulayın ya geri çekin!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar Alanya arasında yolcu taşıyan halk otobüsü esnafı ücretsiz binme hakkı bulunan hak sahiplerini otobüslere almadıkları iddia edildi. Birçok halk otobüsü esnafının, “Kime şikayet ederseniz edin almıyoruz, zaten zarar ediyoruz” dedikleri de öğrenildi.

Halk Otobüsü esnafı otobüse ücretsiz binme hakkı olan 65 yaş üstü vatandaşları araçlarına almıyor. Devlet tarafından, Halk otobüslerine ücretsiz binme hakkı bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar, Gazi, Şehit yakınları ve gazeteciler, Halk otobüsü esnaflarının yaptığı bu davranıştan dolayı çok üzgün olduklarını açıkladılar.

KANUNA UYMAYANA CEZA VERİLMELİ

Hak sahipleri, “Devlet tarafından bu hak bize verilmiş. Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde bu haktan yararlanırken maalesef Alanya’da bu haktan yararlanamıyoruz. Halk Otobüsü esnafı durakta beklerken bizim yaşlı olduğumuzu görünce firene bile basmıyorlar. Bu konuda Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi ve ilgili oda başkanlığına şikayetlerimizi basın aracılığı ile bildiriyoruz. Ayrıca Belediye her halk otobüsüne bizler için aylık bir ödeme yapıyor. Ya devlet bu genelgeyi geri çeksin ya da uygulamaya konarak uymayanlara yaptırımlar getirsin. Kanuna uymayanlara ceza verilmeli” dediler.

ESNAF, “BİLİNÇLİ OLARAK ALMIYORUZ, ÇÜNKÜ KAZANAMIYORUZ”

Mahmutlar Alanya arası Halk otobüsü işletmecisi esnafları, “Zaten para kazanamıyoruz, birde bedava binenler var zarar ediyoruz” dediler. Esnaflar, “Birazda bizi düşünsünler. Belediyeden aylık bin lira hak sahipleri adına para alıyoruz. Bu para bir günde eriyip gidiyor. Ücretsiz diye bir kişi günde 3-4 defa otobüse biniyor. O otobüsten inip diğer otobüse binerek Alanya’yı baştan sona geziyor. Böyle bir uygulama istemiyoruz. Bilinçli olarak ücretsiz binenleri otobüse almıyoruz, kime şikayet derlerse etsinler” dediler.

AKSAKLIKLARA ÇÖZÜM BULUNMALI

Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan,  Alanya’daki toplu taşıma sistemindeki aksaklıkları gündeme taşıdı. Toplu taşıma araçlarının çok kalabalık olduğunu belirten Başkan Kayhan, “ Alanya’da havanın kapalı olması otobüslerdeki kişi sayısını arttırdı. Bu da hastalığın bulaş seyrini etkileyen bir durum. Araç sürücülerine uyarıda bulunmamız çoğunlukla ters tepki yaratıyor. Kendilerince haklı olabilirler ama yolcular araçta üst üste gitmekten memnun değil. Bardaktan boşanırcasına yağmur olmasına rağmen duraklarda 65 yaş üstü ve engellileri almamaları, otobüse alınan kişilerin de espriyle karışık yakışıksız sözlerle sert şekilde hitap edilmesi gibi sıkıntılar var. Bunları tüm toplu taşıt sürücüleri için söylemek istemem. Terbiyeli, kibar, işini iyi yapanlar da var. Bu sürücülere teşekkür ediyoruz. Bunun yanında elinde telefon tüm sülalesini arasa bu kadar uzun sürmeyeceğini tahmin edecek kadar uzun süre konuşanlar da var. Maddi ve manevi sıkıntıları olsa da bunun sonucunu vatandaş çekmek zorunda değil” ifadelerini kullandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!