VİCDANİ ve CÜZDANİ RED

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sokaktan geçen 60 yaş üstü elli kişiye sorsanız en az yarısı, uzun künyesini eksiksiz okur ve tüfek numarasını ezbere bilir.
İki erkeğin yan yana geldiğinde konuşmaktan en çok keyif aldığı konudur askerlik anıları. Eskiden askerliğini yapmayanı adam yerine koymazlar ve hata kız bile vermezlerdi.
Eğer askerliğini yapmışsan, birde iş bulmuşsan gel keyfim gel. Artık tüm övgüler,  “Oh oh maşallah askerliğini yapmış ekmeğini de eline almış” diye yapılırdı.
Mahalleden arkadaşımdı. Askerden izinli geldiğinde karşılaştık,”Sana İhsan’ın selamını getirdim Kars’tan” dedi.
Hatırlamaya çalıştım ama o devamla, “Seni öve öve bitiremiyor. Bir keresinde onu korumak için yüzbaşıya kafa tutup adamı onca askerin içinde mahcup etmişsin” deyince olayı hatırladım.
Ancak mesele sevgili İhsan’ın anlattığı gibi değildi. İhsan çok saf ve ezik bir arkadaştı ve bölüğün tüm getir, götür yani angarya işlerini ona yaptırıyorlardı. Acıyıp onbaşıya, “yazık bu çocuğu fazla eziyorsunuz” dedim.
Askerlik bizim insanımızın hayatında çok önemli yer tutar. En önemli ortak nokta ise herkesin sadece usta birliğini anlatmasıdır.
Santralden dışarı çıkmadığı halde elinde makineli tüfekle düşmana nişan alan çok arkadaşımız oldu.
Cüzdani red; Bedelli askerlikte denilen bu kategori, Osmanlı  döneminden bu yana Türkiye’de aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır.
Uygulamanın asıl amacı ordunun ve devletin maddi ihtiyaçlarını karşılamak ve bireylerin askerlikten dolayı işlerini kaybetmemelerini sağlamaktır.
Cumhuriyet tarihinde tam 10 kez bedelli askerlik uygulamasına gidilmiştir.   En son uygulamalar, 1984,1987ve 2000 yıllarında yapılmıştır. 2000 yılındaki uygulamanın asıl sebebi ise 1999 gölcük depreminden sonra ülkenin bozulan ekonomisine katkı sağlamaktır.
Genel seçimlerin en popüler oy toplama yöntemiydi. CHP genel başkanı, “iktidara gelirsek askerliği önce 9 sonra 6 aya indireceğiz ve bir defaya mahsus bedelli askerlik çıkaracağız” dedi.
17 Mart 2011 tarihinde, Başbakan, “Bedelli gündemimizde yok. Ben Tayyip Erdoğan olarak böyle bir sorumluluğun altına giremem.” dedi.
CHP’nin bedeli askerlikle ilgili yasa teklifinin sorulması üzerine Erdoğan, “Bunun neresi proje, böyle proje mi olur? Ayaküstü yolda giderken proje açıklanır mı? Bedelli askerlik ne getirir, götürür, halkın tavrı nedir, ne değildir, parası olan var, olmayan var. Parası olana bedelli buyur kullan diyeceksin, bu da gitsin yapsın diyeceksin. Benim vatandaşımın belli kesimini mağdur etmeyeceğine inansaydık bunu hallederdik” dedi.
Vicdani red; Askerlik yapmayı reddetmek anlamına gelir. Yani vatandaş der ki,” Ben askere gitmeyeceğim, askerlik yapmak istemiyorum”.
Şimdi bu yasalar gündemde. Hazır CHP ile AKP anlaşmışken, kaldırsınlar şu askerliği,,!
Hem ne öyle, Her Türk asker doğarmış…!!
Başka bir şey doğsunlar. Yeryüzünde meslek mi yok.
 Bu şekilde analar ağlamaz, genç kızlar asker yolu beklemezler. Askere alınıyorum diye kimsenin vicdanı rahatsız olmaz. Sıkıcı askerlik anıları da bu şekilde son bulmuş, zavallı subaylarda askerlerinden dayak yemekten kurtulmuş olurlar. İyi mi?.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!