1. Haberler
  2. Turizm
  3. TURİZİMDE 2024 UMUTLU

TURİZİMDE 2024 UMUTLU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Alanya’nın Gözleri isimli ‘Eyes of Alanya’ fotoğraf yarışması hakkında bilgi verdi. Turizm sezonunu da değerlendiren Dahaoğlu, “2024 yaz sezonu için beklentimiz yüksek, duyumlarımız olumlu” dedi.

TRT Radyo’nun canlı yayın konuğu olan Mehmet Dahaoğlu, yapılan röportajda yarışmanın ortaya çıkışından, öneminden ve gelecekteki planlardan bahsetti.

‘FARKLI KÜLTÜRLER ALANYA’YI FOTOĞRAFLIYOR’

Yarışmanın çıkış sürecini anlatan Mehmet Dahaoğlu gözle görünmeyen güzelliklerin fotoğraflara yansıdığını dile getirdi. Dahaoğlu,” Alanya Turizm Tanıtma Vakfı olarak, Alanya’yı uluslararası platformlarda temsil ediyoruz. Alanya sürekli yenilenen ve her mevsimi farklı güzellikler içeren bir şehir. Her Alanyalının ve her misafirin, kendi gözünden Alanya’yı nasıl algıladıklarını görmek istedik. Farklı kültürden insanlar, bizim göremediğimiz güzellikleri de fark edip fotoğraflayabiliyor. Herkes kendi Alanya’sını fotoğraflarla ortaya koyabilsin diye bu yarışmayı 2020 yılında başlattık. Pandemiden dolayı 1 yıl ara verdiğimiz yarışmayı 2022 yılında tekrar düzenledik. Gördük ki ilgi artıyor, fotoğraf kalitesi de yükseliyor. Yıllarca devam ederek geleneksel bir yarışma olmasını arzuluyor, fotoğraf sanatına ve Alanya’ya değer katacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

‘ALANYA DAHA HIZLI TANITILIYOR’

Yarışmanın Alanya’nın tanıtımı ve pazarlanması açısından büyük önem taşıdığını belirten Dahaoğlu,”Eyes of Alanya, bir şekilde Alanya’da bulunmuş herkesin katılabileceği bir yarışma. Fotoğraf sanatçılarını da bu yarışma vasıtasıyla desteklemek istedik. Alanya’yı uluslararası platformlarda temsil edebilecek nitelikte, yeni ve kaliteli fotoğraf ihtiyacımızı da karşılayan bir kaynak oldu. Yarışma, bu hedefler doğrultusunda her yıl farklı bir konsept ile düzenleniyor. Bu yılın teması “4 Mevsim Alanya” idi. Bu yıl yarışma, 2 bin 850 üzerinde kişinin katılımıyla 8 bin 950 üzerinde fotoğraf ile tamamlandı. Sonuçlar, Alanya’da her yıl kurulan yeni yıl pazarında açıklanacak. Ne kadar çok fotoğraf çekilirse, sosyal medyada paylaşma oranı da artıyor. Tanıtımın artık dijital ortamda daha güçlü yapıldığını düşünürsek bu yarışma için paha biçilmez bir tanıtım aracı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

‘TANITIMLAR FARKLI ETKİNLİKLERLE ZENGİNLEŞECEK’

Yarışmanın devam edeceğini ve farklı etkinliklerinde yapılacağını söyleyen Mehmet Dahaoğlu,” Alanya Turizm Tanıtma Vakfı olarak bu yarışmanın gelecekte de devam etmesini arzu ediyoruz. Birbirinden farklı etkinliklerle şehrimizi tanıtma çabasındayız. Turizm fuarlarında temsil, reklam ve halkla ilişkiler çalışmaları, basın ağırlamaları, farklı ülkelerdeki popüler sanatçıların klip çekimleri, çeşitli ve dünyaca ünlü seyahat ve eğlence programlarının Alanya versiyonlarını çektirmek, tüm sosyal medya platformlarında Alanya tanıtımı yapmak gibi etkinliklerimiz var” dedi.

‘ALANYA’NIN GÖRÜNMEYEN TARAFLARI GÖRÜNÜR OLUYOR’

Yapılan yarışmanın Alanya turizmine katkısını anlatan Mehmet Dahaoğlu yarışma sayesinde farklı kitlelere hitap edildiğine dikkat çekti. Dahaoğlu,” Yarışmalar ve etkinlikler Alanya’nın farklı yaş ve ilgi alanlarına sahip kitlelerce tanıtılmasına yardımcı oluyor. Sanattan ve hayattan zevk alan, yılın bir çok zamanında seyahat eden, kültürlere ilgi duyan kitlelere ulaşmamızı sağlıyor. Alanya’nın saklı güzelliklerini keşfetmemize de yardımcı oluyor. Hiç fark etmediğimiz mekanlar ve doğal ya da tarihi varlıklar görebiliyoruz fotoğraflarda. Ayrıca tatil yaparken para kazanma fikri herkesin hoşuna gidiyor” ifadelerini kullandı.

‘2024’TE BEKLENTİ YÜKSEK’

Son olarak da beklentilerini açıklayan Dahaoğlu 12 ay turizm hedeflendiğini dile getirdi. Açıklamasında şu ifadelere yer verdi,” Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle çok fazla yerleşik misafir alan bir bölge. Sadece sezonda değil tüm yıl boyunca 120 farklı ülkeden insan ağırlıyoruz. Yerleşik misafirlerimiz başta turizm sektörü olmak üzere birçok iş kolunda faaliyet gösteriyor. Pandemi sırasında büyük yıkım yaşayan turizm sektörü 2 sezondur toparlanma sürecinden geçti. Dünyadaki her gelişmeden etkilenen bir sektör olduğu için umuyorum ki önümüzdeki aylarda olumsuz gelişmeler yaşamayız. Zira 2024 yaz sezonu için beklentilerimiz yüksek, duyumlarımız olumlu.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!