reklam
reklam

Tuna; “Turizm olmazsa olmazımız”. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

9 Aralık 2022 - 00:02

Tuna; “Turizm olmazsa olmazımız”

Tuna; “Turizm olmazsa olmazımız”
Son Güncelleme :

25 Eylül 2017 - 10:58

2.896 views

arka plan cıkarılacakALANYA Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Mustafa Tuna Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan’a seçimi kazandığı takdirde Turizm hizmetlerini açıkladı. ‘Turizm denince akla Alanya gelmesi gerekir. Alanya ve Mahmutlar bir bütün olarak düşünülmelidir’ diyen Tuna, “Alanya Sevdamızla, toplumsal birlik ve kardeşliğe önem vererek heyecanla çıktığımız bu yolda Beraber olma zamanıdır. Marka haline gelmesine inandığımız Alanya’mızın Bizlere ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Tüm Alanya halkının şunu iyi bilmesi gerekir. ‘Sosyal, Kültürel, Ticari ve Turistik anlamda Alanya’mızı en üste çıkarabilmek için Beraber olalım, Alanya Kazansın” dedi.
Mesut İlhan: Alternatif Turizm için ne gibi projeleriniz var?
Mustafa Tuna: Mesut Bey Alanya’da bulunan seyahat acentelerimizle birlikte yapacağımız çalışmalarda Türkiye’deki bütün esnaf ve ticaret odaları, AVM yöneticileriyle görüşmeler yaparak protokoller imzalayıp, kışın düşük sezonda yerli turist için kampanyalar düzenleyeceğiz. Yerli turizmin canlanması için çalışmalar yapacağız iç turizmde tanıtım için farklı tanıtım faaliyetlerinde bulunacağız.
Akdağ Kayak Merkezi’nin Alanya Belediyesi’ne tahsis edilmesi ve bölgemizin yerel dinamiklerince kış turizm merkezinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılacak. Akdağ, kış turizminin merkezi olacak. Bölgenin en kısa sürede Alanya’ya kazandırılması için bütün imkânlar seferber edilecek. Akdağ sadece kayak değil, konaklama, yürüyüş ve bisiklet için ziyaretçileri ağırlar duruma getirilecektir”.
Mesut İlhan: Spor ve Sağlık Turizmi düşünceleriniz nelerdir?
Mustafa Tuna: Mevsim avantajlarımızı kullanarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla işbirliğinde dünyadaki en az beş büyük uluslararası organizasyonu Alanya’ya kazandıracağız. Ayrıca futbol turizminde yaklaşık 2 bin takım Türkiye’de kamp yapıyor; Futbol turizminin direkt yarattığı hacim 100 milyon doların üzerinde.
Bu konuda ilgili üyelerimizi teşvik edici ve destekleyici çalışmalar yapacağız.
Üniversitelerimiz ve sağlık kuruluşlarımızla sağlık turizminin gelişmesi için çalışmalar yapılacak sağlık altyapımız ve iklim avantajlarımız sağlık turizmi için değerlendirilecektir”.
Mesut İlhan: Kongre ve Kurvaziyer Turizmine nasıl bakıyorsunuz?
Mustafa Tuna: Geçmiş dönemde Alanya’mıza kazandırılan Konaklı Kongre Merkezi’nin
aktif hale gelmesi için üniversitelerimiz ve turizmin ilgili kurumlarının ortak fikirlerine başvurulacak. Kongre turizminin geliştirilmesi için başta Alanya Belediyesi ve turizmin diğer kurumlarıyla sürekli irtibat sağlanacak.
Kongre faaliyetleri, kış turizminin amiral gemisi olacak. Alanya’daki birinci sınıf otel konaklamalarının yanına, konferans tesisleri zenginliğiyle turizm hem sürdürülebilir konuma gelecek hem de çeşitlendirilecektir.  Alanya Belediyesi, ALTSO ve diğer meslek kuruluşları ile birlikte kış turizmi için sonuca dayalı çalışmalar yapılacaktır.
Günümüz turizminde kurvaziyer gemi talebinin hızlı bir yükselişi gözlenmektedir. Alanya Limanı, gelen kurvaziyer gemi sayısı bakımından her geçen gün artış gösterse de istenilen düzeyde değildir. Kurvaziyer turizminde limana gelen her gemi Alanyamıza haliyle de ülke ekonomisine döviz girdisi sağlamaktadır. Kurvaziyer turizmi sadece yabancı değil yerli turistlere de alternatif ve farklı bir tatil deneyimi yaşama şansını sunmaktadır. Bu bağlamda ülkemiz kurvaziyer turizminde gelişmeye ve büyümeye çok açık bir durumdadır. Dünya kurvaziyer turizminden ülkemizin ve bölgemizin daha fazla pay alabilmesi için, kurvaziyer
yatırımlarına ve tanıtıma önem verilmeli, limanlarımızdaki sorunlar çözülmelidir. ALTSO olarak önceliğimiz tanıtımın yanında, hukuki, güvenlik, maliyetler, özellikle ayakbastı parası konularına eğilmek olacaktır” açıklamasında bulundu.