Sevim Koş kavga başladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Alanya Belediye Meclis üyesi Nazmi Zavlak fitili ateşledi. AKParti İlçe Başkanı Mustafa Toklu ve İYİ Parti İlçe Başkanı Alper Arıkan ateşi harladı.
Alanya Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısında söz alan CHP’li Nazmi Zavlak, AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu’yu kastederek “Genç bir mimarın projesi 5.5 aydır geçmedi ancak siyasi bir başkan 1 yılda 60 projeyi ışık hızıyla geçirdi, bu durum hoş değil, Alanya Belediyesi herkese eşit davranmalı” demişti.

ARIKAN “SORULAR HALA ASKIDA KALDI”

Bu açıklamanın ardından bir açıklama da İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan’dan geldi. Başkan Arıkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Geçtiğimiz günlerde Alanya Belediye Meclisi’nde milletin meclis üyesi sıfatı ile Nazmi Zavlak Bey ‘İktidar partisi uhdesinde siyasi kimliği olan kişi bir senede 60 proje geçirebiliyorsa işi sadece mimarlık olan bir kişi neden geçiremiyor?’ anlamında haklı bir sebep ve milletin oyları ile seçilme sorumluluğu ile bir soru sordu. Fakat üzülerek belirtmek isterim ki; yetkili kişiler ‘Bu eksiklikten, bu nedenden dolayı’ gibi konuyu aydınlatıcı ve şeffaf bir biçimde cevap vermesi gerekirken, hem soruyu hem de soruyu soranı anlam veremediğimiz bir şekilde suçluluk psikolojisinin bir tezahürü olarak eleştirdiler. Soru ise hala askıda kaldı. Ne belediye ne de konunun diğer muhatabı siyasi kimlikli mimar tarafındanAlanya kamuoyunu bilgilendirmek için somut, gerçekçi ve gözlemlenebilir bir açıklama gelmedi.
Alanya Belediye Başkanı sayın Yücel’in ve etkili ve yetkili belediye görevlilerinin şehrimizi karış karış gezmelerini, sokaklara, STK’lara, odalara, esnafa, çarşı ve pazarda Alanya halkına kulak vermelerini tavsiye ediyoruz. Alanya Belediyesi’nin keyfiyetçi ve adamına göre uygulamaları, sanki seçmenden intikam alırcasına farklı siyasi görüşten olan vatandaşları ötekileştirerek olması gereken işlerini zorlaştırmaları, bazı kişilerin istek ve projeleri jet hızı ile halledilirken siyasetin kıyısından geçmeyen vatandaşların istek ve projelerinin askıda bekletildiği, halkın oyları ile seçilen belediyede usulüne uygun işleri bile halletmek için ‘İşi çözecek adam’ aradığı vatandaşlar tarafından konuşulmakta ve bu konuşmalar haklı sebeplerle çığ gibi büyümektedir.
Eğer ki işini hakkıyla yapıp sırf siyasi kimliği olmadığı için projesini geçiremeyen mimarın suçu sizden olmamak ise; sizlere yüksek sesle milletin oyları ile o koltuklarda yine millete hizmetçi olmak için oturduğunuzu hatırlatıyor ve seçim çalışması yaparken dile getirdiğiniz ama koltuğun büyüsü ile aklınızdan çıkan şeffaf, tarafsız ve adil yönetim anlayışını benimsemenizi; Cumhur İttifakından sonra bir kenara bıraktığınız hak, hukuk, adalet kavramlarını unutmamanızı tavsiye ederiz.
İşini hakkıyla yapan değerli vatandaşlarımız müsterih olsunlar! Alanya Belediyesi yönetiminin son dönemidir! Keyfiyetçi uygulamaların, adam kayırmaların, kişiye göre muamelenin son bulduğu; adil, şeffaf ve liyakat ehli yönetimin geleceği günlere az kaldı” dedi.

TOKLU “SİYASİ NEZEKETİMİZİ BU
ZAMANA KADAR HİÇ BOZMADIK”

Alper Arıkan’ın bu açklamasına yanıt veren AK Parti Alanya İlçe Başkanı Toklu da şunları söyledi:
“Alanya Belediye Meclisi oturumunda söz alarak büromuzu ima eden şahsın ve ardından İyi Parti İlçe Başkanı sayın Alper Arıkan’ın yapmış oldukları açıklamalarda, yanlış ve temelsiz bilgilere dayanan, algı yaratmayı hedefleyen ve de bazı çevrelere hizmet etmek amaçlı yapıldığını düşündüğümüz açıklamalarını hayretle okuduk.
Biz siyasi nezaketimizi bu zamana kadar hiç bozmadık ve bu çizgide Alanya’da taraflı tarafsız her kesimin gönlüne girmeyi başardık. Çıktığımız yolda ahlak, dürüstlük ve şeffaflığı ilke edindik. Çamur at izi kalsın anlayışıyla, bir konuyu araştırmadan, soruşturmadan, doğrusunu gelip bizlere dahi sormadan, başka ağızlardan bu yanlışın ve gafletin içine düşenler ileride bu milletin yüzüne nasıl bakacaklar? Asıl hoş olmayan şey kişi kendi fikir ve görüşlerinden uzaklaşması ve bir akla hizmet etmesidir. Tüm nezaketimle siyaset ve hizmet etmeye DEVAM ediyorum ama bu tarafıma mesleki suçlamalar yapılarak rant sağlamak isteyenlerin bu suçlamalarını kabul edeceğim anlamına gelmez. Şimdi sayın Arıkan’a sormak istiyorum.
Her gün bir çok programda yan yana gelip konuşma fırsatı bulduğumuz, Alanya’nın sorunlarını değerlendirebildiğimiz bir ortam varken, bu sorunun bana sorulmadan ve sanki cevabını vermemiş gibi değerlendirilmesini üzülerek takip ediyorum. Alper kardeşim sen böyle bir insan değilsin, bu akılları kimden alıyorsun?
Karalamaya yönelik belge ve bilgi arayışı sonuçsuz kalmış olmalı ki acziyet içinde olsa olsa bu olabilir çaresizliği içinde seviyesiz iftiralara başvuranlar baltayı taşa vurmuştur. Alanya Belediyesi’ne sunulan tüm projeler içinde bizim büromuzun oranı yaklaşık yüzde 3’tür. Bir yıllık sürede hukuka uygun bir şekilde ruhsatlandırılmıştır. Ayrıca Belediye Meclis Üyeleri; kimin kaç ruhsat aldığını sorgulatıp bilgi temin edebileceklerini bilmektedirler ve bu konuda da vicdanımız oldukça rahattır. Halkın oylarıyla meclis üyeliğine seçilen bir kişinin kimlerin aklıyla meclise çıktığı bariz ortadadır. Bizler milletimizden aldığımız güç ile bu oyunu bozacağız. Bu yolda işimizden, ailemizden fedakarlıklarla yolumuza devam ediyoruz. Bundan sonra da böyle devam edeceğiz. Açıklama yapan şahsiyetleri oluşturmaya çalıştıkları algı ve çirkin iftiralarla baş başa bırakıyorum. Umarım bundan böyle halkımızın kıymetli oyları ile geldiği güzide kurumun, meclis üyeliğinin ve bir partinin ilçe başkanı olma sorumluluğunun bilincine en kısa sürede varacaklarını umuyor, değerli kamuoyuna saygılarımı sunuyorum” dedi.

ZAVLAK “KİBİRLİ BİRİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Başkan Toklu’nun Arıkan ve kendisine verdiği cevabın ardından bir açıklama yapan Alanya Belediye Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, şunları söyledi:
“Sayın Mustafa Toklu, bir belediye meclis üyesi olmamın sorumluluğu içerisinde, sağlam kaynaklara dayanarak yapmış olduğum açıklamalara cevap verirken ismimi kullanmamanız ve benden bir şahıs diye bahsetmeniz hangi nezaket kuralları ile örtüşüyor bilmiyorum. Oysa açıklamanızın başında belgeli iddialarıma cevap vermek yerine siyasi nezaket kurallarına atıfta bulunmuşsunuz. Bu tavrınız kamuoyunda beni küçültmez, aksine; sizin nasıl kibirli biri olduğunuzu gösterir. Açıklamanızda sürekli hizmet için siyaset yaptığınızı ifade ederek sorularımıza cevap vermek yerine topu orta sahada dolaştırdığınızı görüyorum. Madem hizmet dediniz, o vakit lütfen şu sorularımıza yanıt verir misiniz?
1- Bunca yıldır Alanya’nın kanayan yarası ulaşım sorununu mu çözdünüz?
2- Geçtiğimiz yıl tamamlanacak dediğiniz çevreyolu projesine ilgili bakanı getirip bitmeyen çevreyolunun açılışını yapıp şov yapmaktan başka ne yaptınız?
3- 2015 yılında yapımına başlanan, 7 yıldır yılan hikayesine dönen Yeniköy Barajı sorununu neden çözemiyorsunuz?
4- Dim bölgesi sulama suyu krizi neden çözüme kavuşamıyor? Çiftçi kuraklıktan ürün alamazken, su kaynakları boşa giderken, halk adına bir proje mi yaptınız? Çiftçinin ürünleri para etmezken siz neyle meşguldünüz?

ZAVLAK “AYDA 6 PROJE GEÇİRMİŞSİNİZ”

Biz sizin neyle meşgul olduğunuzu söyleyelim. Siz, siyaseti ticaretle endeksli ilerleme derdine düşmüşsünüz. Bir mimar ve müteahhit 4-5 ayda proje alabilirken, sizin ofisiniz ortalama ayda 6 proje geçirmiş. Tebrikler sayın başkan. Öncelikle Alanya Belediye Meclisi toplantısında yapmış olduğum açıklamamın sonuna kadar arkasındayım. Ben sadece bana gelen bir mimar arkadaşı örnek verdim. Ama maalesef sizler görmezden gelseniz de bir çok müteahhit ve mimar, Alanya Belediyesi’nde işlerin siyaset ve yazı işleri müdürlüğü üzerinden yürüdüğünün farkında ve rahatsız. Siz bu şehrin ittifak ortağısınız. Size gelen bir çok belgeyi ve bilgiyi ileride kullanmak amacıyla dosya yapıp kasanıza koymak yerine, neden müdahale etmiyorsunuz? Siz, iktidar partisinin ilçe başkanı olarak, Whatsapp üzerinden bir telefon görüşmenizde siyasi nezaketi iki ay önce bozdunuz. Siz, çamur at izi kalsın lafınızı yuttunuz. Sizler siyaseti meslek edinip etliye sütlüye karışmadan belki uzun yol alma derdinde olabilirsiniz, yolunuz açık olsun. Ama ben, her ne kadar siyasetin içinde olsam da, oturduğum koltukta bir kere durur, onda da adam gibi otururum düşüncesinde hareket ediyorum. Sizler gibi ileriye yönelik siyasi hesaplar peşinde değilim.

‘EMİN OLMADIĞIM KONULARDA KİMSEYİ ZAN ALTINDA BIRAKMADIM’

2019 yerel seçimleri öncesi, henüz Alanya Belediyesi’nde Cumhur İttifakı iktidarı yokken, siz Alanya Belediyesi’nden sadece 9 proje geçirtirken, Cumhur İttifakı’ndan sonra mimarlık ofisi olarak (iş ortağınızla birlikte) 1 yıl içinde 94 proje yapmanızın üstün başarısına lafım yok. Benim dert edindiğim konu; bu şehrin mimarları ve müteahhitlerinin Alanya Belediyesi’nden proje geçirme sürecinin aylarca sürmesinden rahatsız olmaları, bu konuda hiç kimsenin tek kelime etmemesi. Benim dert edindiğim konu; siyasi bağlantısı olmayan bir mimar arkadaş ile siyasetin içinde olan kişilerin, Alanya Belediyesi nazarında aynı kefede olmamaları. Şayet siz, “Ben siyasi gücümü hiç bir zaman Alanya Belediyesi işlerine dahil etmedim” derseniz, yanıldığınızı belirtmek isterim. Basın açıklamanızda dediğiniz gibi, ‘Baltayı taşa vurmuşlar’ diyecekseniz eğer, sizin de bulunduğunuz bir ortamda, siyasi gücünüzü kullandığınız yerleri söyleyebilir, ifade edebilirim. Şahsım Nazmi Zavlak olarak hiç bir zaman emin olmadığım konularda kimseyi zan altında bırakmadım ve iftira atmadım. Kimsenin şahsını ve onurunu yıpratacak şekilde sağda solda dedikodu yapmadım.
ZAVLAK “İNSANLARLA ALAY ETMEYİN
Siyasette dürüstlük ve şeffaflık konusunu ilke edindiyseniz, bir hedefiniz varsa, whatsapp konuşması üzerinden emin olmadığınız konulara çamur atmayın ki izi de kalmasın.
Alanya Belediyesi’ni kazanmak için mücadele etmek istiyorsanız, dükkanını siftah yapmadan kapatan esnafa kahve dağıtmak yerine, mensubu olduğunuz partinin yapmış olduğu yanlış politikalar yüzünden vatandaşların geldiği hali görmezden gelerek insanlarla alay etmeyin” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!