Şehir içindeki GİZEM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan, Mahmutlar’da bulunan ve kaybolmaya yüz tutmuş, tarihi Naula Antik Kent için yetkililere; “Tarihimize sahip çıkın” çağrısında bulundu.

Mahmutlar’ın tam ortasındaki tarihi Antik Kent Naula, yüksek katlı konutların arasında kayboldu. Turizm Bakanlığı’nın hiç ilgi göstermediği tarihi alanda balicilerin uyuşturucu yuvası ve fuhuş yuvası olarak kullanıldığı halk arasında sık sık dillendiriliyor. Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Mesut İlhan, Tarihi alan ile ilgili yöneticilere çağrı yaptı.

İLHAN; “TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIN”

MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan yetkililere çağrıda bulunarak; “Tarihimize sahip çıkın” dedi. İlhan, “Antalya Valiliği, Alanya Kaymakamlığı ve Turizm il ve ilçe müdürlüklerine çağrıda bulunuyorum. Naula Antik Kenti çevresi yüksek binaların arasında kalan bir Gizem. Bu alanın içinde gezinti yolları yaparak turizme açılmalı. Turistler sadece uzaktan izleyebiliyor. Ayrıca aydınlatılarak şehre cazibe katılmalı. Tarihimiz gözler önünde yok olup gidilmesine seyirci kalmamalıyız” dedi.

İLHAN; “HEP KANDIRILDIK”

İlhan, “Yetkililerin yazışmalara cevap verdiğini daha önceki yıllarda Mahmutlar Post Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Muhtar Ahmet Top, “Alanya’nın nüfus ve coğrafya açısından en büyük yerleşim birimlerinden olan Mahmutlar’da bulunan ve kaderine terk edilen Naula Antik Kenti’nin yeniden canlandırılması ve Türk turizmine kazandırılması için girişimler yaptık. Konuyla ilgili Alanya Kaymakamlığı’na, Alanya Belediyesi’ne ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi’ne başvurduk. Alanya Nar Çiçeği Okul Öncesi Eğitimi Okulu Müdürü Ayten Öztürk destek verdi. Müzeler Genel Müdürlüğü ile sıkı bağları olan Öztürk’ün aracı olmasıyla ilgili birimlere konuyu aktardık. Müzeler Genel Müdürlüğü konuya çok sıcak baktı. 20 gün içerisinde Ankara’dan uzman bir heyet Alanya’ya gelerek Naula Antik Kenti kalıntılarını inceleyecek ve rapor hazırlayacak. İlk aşamada temizlik ve ışıklandırma yapılacak. Şimdiden Alanya’ya ve Mahmutlar’a hayırlı olsun” diyerek açıklamalarda bulunmuştu. Muhtar bu açıklamaları 2016 yılında yapmıştı. 2016 yılından bu yana hiçbir çalışma yapılmadı, yani hep kandırıldık” dedi.

“DANİMARKALI MOGENSEN İSYAN ETTİ”

Mahmutlar’da 33 dönüm alan içerisinde 6 tapınak, 2 kilise, 12 anfi tiyatronun bulunduğu Naula Antik Kenti’nin yanı başında konaklayan Danimarkalı Arlund Mogensen, Mahmutlar Post Gazetesi internet sitesine gönderdiği pislik içindeki Naula Antik Kent resimlerinden sonra Gazete sahibi Mesut İlhan’ı evine davet etti.

Mogensen’in Mahmutlar Post Gazetesi’ne yapmış olduğu özel açıklamada, “İnsanlar tarihine ve geçmişe sahip çıkar, korurlarsa öyle ilerlerler. Mahmutlar’da bir tarih var, bu tarihe her gün onlarca yabancı turistler gelerek resim çekiyor, gerekse filme alıyorlar. Bu çok güzel bir olay fakat Naula tarihi yapının içerisi pislik içinde, burayı biran önce yetkililerin acilen temizlemesi gerekir. Ayrıca tarih orman içinde kaybolmuş. Hiçbir bakım yok, bu tarihler böyle bakımsız bırakılırsa yok olur gider. Yetkililere gazeteniz aracılığı ile sesleniyorum. ‘Naula Antik Kent, en kısa zamanda temizlenerek turizme açılmalıdır. Mahmutlar bir turizm şehridir. Turizm ve tarih vazgeçilmez bir ikilidir. Yetkilerin bu duruma daha fazla ilgi duymasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!