‘Seçimde hile mi var?’

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

gurkut_acar_2CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın Bilgi Edinme Yasası kapsamında YSK’den aldığı bilgiler, 2007 yılından beri ülke nüfusunun yaklaşık 5 milyon, seçmen sayısının ise 12 milyon arttığını ortaya koydu. Bu şekilde bir artışın mümkün olmadığını belirten Acar, “Açık ve kesin olan şey, seçim hilesi olduğudur. Mezardakilere bile oy kullandırarak seçim kazanmaktadırlar” dedi.
CHP’li Gürkut Acar, YSK’nin “Seçmen sayısı, seçimlerde basılan oy pusulası ile kullanılan oy pusulası sayısı’yla ilgili soru önergesini “kurulun yargısal niteliği nedeniyle milletvekillerinin yazılı soru önergelerine yanıt verilemeyeceği” gerekçesiyle yanıtlamaması üzerine, Bilgi Edinme Yasası kapsamında YSK’den istedi. YSK’nin Acar’a verdiği bilgiler ise daha önceki seçimlerde seçmen sayısındaki artışla ilgili kuşkuları yeniden gündeme taşıdı. YSK’nin Acar’a verdiği bilgiye göre, 2002 yılı genel seçiminde toplam seçmen sayısı 41 milyon 407 bin, 2007 yılında 42 milyon 799 binken, 2011 yılında 52 milyon 806 bine yükseldi. YSK, 24 Ekim 2013 itibarıyla toplam seçmen sayısının ise 54 milyon 971 bin olduğunu açıkladı.
‘AÇIK VE SEÇİK HİLE VAR’
YSK, bastırılan ve kullanılan oy pusulalarıyla ilgili olarak da bilgi verdi. 2007 yılı genel seçiminde 61 milyon 18 bin, 2011 yılında ise 69 milyon 163 bin birleşik oy pusulası bastırıldığını bildiren YSK, 2011 seçimlerinde oy kullanan seçmen sayısının 43 milyon 914 bin olduğunu açıkladı. YSK’nin verdiği bilgileri değerlendiren Acar, son yıllarda yapılan seçimlerle ilgili olarak seçmen sayısı ve seçim güvenliğine ilişkin ciddi tartışmalar yaşandığını belirterek, gerek seçmen sayısı gerekse oyların sayım süreçleriyle ilgili ciddi kaygılar olduğuna dikkat çekti. 2007-2012 döneminde nüfusun yaklaşık 5.2 milyon arttığını, seçmen sayısındaki artışın ise yaklaşık 12 milyon olduğuna dikkat çeken Acar, “Bu artış somut şekilde açıklanması gereken bir rakamdır. Nüfus 5 milyon artarken nüfusun içindeki seçmenlerin sayısının 12 milyon artması mümkün değildir. Açık ve kesin olan şey,
seçim hilesi olduğudur. Mezardakilere bile oy kullandırarak seçim kazanmaktadırlar. AKP, hukuku ihlal eden uygulamaların ve hilelerinin hesabını mutlaka verecektir” dedi
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!