Muz 5 lira’ya düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alanya’daki plansız tarıma ve sulama sorununa dikkat çeken siyasiler, hükümetin Alanya’daki yetkililerini göreve davet ettiler

Alanya’da muz fiyatlarının 5 TL’ye düşmesinin plansız tarımın sonucu olduğunu belirten siyasiler duruma tepki gösterdi. Muz üreticilerinin en büyük sorunlarından birinin de sulama sorunu olduğunu belirten siyasiler, hükümetin Alanya’daki yetkililerini göreve davet etti.CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ve İyi Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan, muz üreticilerinin yaşadığı sıkıntıların afet kapsamına alınmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

MUZ FİYATLARI TESTERE DİŞİ GİBİ

Alanya’da plansız tarım yapıldığını söyleyen CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, “Bankadan kredi alan, yer kiralayan muz serası yapıyor. Tarımın plansız yapılması fiyatların dalgalanmasına neden oluyor. Muzun raf ömrünün uzatılarak yurtdışına satışını gerçekleştirmeliyiz. Eğer yurtdışına satışını gerçekleştiremezsek muz fiyatları testere dişi gibi iner çıkar. Önümüzdeki günlerde avakadoyu da aynı tablo bekliyor. Avakado ve muz çok fazla su isteyen meyveler. Su desteğini ise maalesef Devlet Su İşleri (DSİ) ve merkezi hükümet hala çözmedi, çözemedi ve çözmeye de niyeti yok. Yeraltı kaynaklarının bilinçsizce çıkartılması evde kullandığımız musluk suyuna kadar olumsuz etkilemektedir. Bir an önce Dimçayı’nın tarıma kazandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

MUZ FİYATININ DİP YAPMASI ÜRETİM PLANSIZILIĞI

İyi Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan, muz üreticilerinin yaşadığı sıkıntıların afet kapsamına alınmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Arıkan, “Muz fiyatının bir anda dip yapması da üretim plansızlığı ile alakalı olup üretim planlamasının aciliyetle dikkate alınması gerekmektedir. Üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar, susuzluk, plansızlık kaynaklı olduğundan doğal afet kapsamına alınmalı, zarar gören çiftçilerimizin mağduriyetleri derhal giderilmelidir. Aksi takdirde yaşanan olumsuzluklar Türk tarımını, milli üretimimizi sekteye uğratarak hem şehrimizin hem ülkemizin ciddi zararlarla karşılaşmasına vesile olacaktır. Memleket için samimi çözümler üretmek isteyen yöneticilerimizin partizanlık anlayışından çıkıp eleştirilerini ve tepkilerini cesurca verebilmelerini tavsiye ediyorum. Bu vesile ile bütün çiftçilerimizin yanında olduğumuzu, sıkıntıların dile getirilmesi noktasında geri adım atmayacağımızı da hem şahsım hem İyi Partimiz adına ifade etmek istiyorum” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!