reklam
reklam

Mülteciler Avrupa yolunda. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

10 Ağustos 2022 - 04:08

Mülteciler Avrupa yolunda

Mülteciler Avrupa yolunda
Son Güncelleme :

28 Şubat 2020 - 9:43

139 views

Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri durdurmama yönünde karar aldığı haberlerinin hemen ardından Türkiye’nin dört bir yanındaki mülteciler sınır kapılarına ve kaçak geçiş noktalarına akın etti. Edirne’de yüzlerce göçmen gece yarısı Yunanistan’a geçmek üzere sınıra doğru yürüyüşe geçerken, Aydın Göç İdaresi’nde kalan göçmenler de sabaha karşı otobüslerle sınıra hareket etti. Çanakkale’nin Ayvacık ve İzmir Dikili sahilleri ise Yunanistan’ın Midilli Adası’na botlarla geçmek isteyen mültecilerin akınına uğradı.Suriye rejim güçlerinin İdlib’deki Türk askerlerine yönelik hava saldırısının ardından Türkiye’nin AB’ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in “Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz.” sözleri ile doğruladığı kararın ardından göçmenler sınır kapılarına akın etti.

GÖÇ İDARESİNDEN OTOBÜSLERLE AYRILDILAR
Aydın Göç İdaresi’nde kalan göçmenler gece yarısından sonra otobüslere binerek sınırdan geçmek üzere Aydın’dan ayrıldı.Konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken göçmenlerin otobüslerle bölgeden ayrılması kameralara yansıdı.

AYVACIK SAHİLİNDEN BOTLA GEÇECEKLER

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sahillerinden Yunanistan’ın Midilli Adasına lastik botlarla geçmek isteyen mülteciler Avrupa’ya geçmesine engel olunmayacağı haberleri üzerine Ayvacık sahillerine gelmeye başladı.Ayvacık sahillerinden Midilli Adasına yasa dışı geçiş yapmak isterken yakalanıp, ilçede bulunan Göç İdaresine bağlı Yabancıları Geri Gönderme Merkezinde farklı milletlere mensup 400 mültecinin bulunduğu öğrenildi.

EDİRNE’DE SINIRA AKIN ETTİLER
Edirne’ye gelen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 göçmen, haberin duyulmasının ardından gece yarısı Yunanistan’a geçmek üzere sınıra doğru yürüyüşe geçti. Sırtlarına çantalarını alan göçmenler, Karaağaç Mahallesi’nden Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşmak için yürüyüşlerini sürdürüyor.

Aralarında Suriye, İran, Irak, Fas, Pakistanlıların da bulunduğu göçmenler, İdlib’deki saldırının ardından kendi aralarında haberleşerek Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye geldiklerini söyledi.

DİKİLİ’DE GÖÇMENLER BOTLARIN GELMESİNİ BEKLİYOR

İzmir’in Dikili ilçesi sahil sitelerinde bir araya gelen 160 mülteci kendi aralarında biriktirdikleri para ile aldıkları botların plaja gelmesini bekliyor. Buradan botlara binecek olan mülteciler Yunanistan’a gitmek için yola çıkacak. Yunanistan’a geçiş yapmak için bekleyen grup adına açıklama yapın Suriye uyruklu Halit Sait, kendi aralarında para toplayarak bot aldıklarını ve Yunanistan’a geçiş yapmak için beklediklerini söyledi.

reklam
reklam