MAHMUTLAR’DA YEREL YÖNETİMİN GÖREV VE SORUMLULUĞU. Son Dakika Ender Karaca haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

28 Ocak 2023 - 16:24

MAHMUTLAR’DA YEREL YÖNETİMİN GÖREV VE SORUMLULUĞU

MAHMUTLAR’DA YEREL YÖNETİMİN GÖREV VE SORUMLULUĞU
Son Güncelleme :

06 Şubat 2012 - 14:13

372 views

Mahmutlarda oluşan yerel sorunların çözümü konusunda üzülerek ifade etmek gerekirse bu kentte yaşayan yerli ve yabancı kişilerin yeterli çabayı göstermedikleri görülmektedir.
Yeterli çabayı göstermemelerinin başında sorumluluk duygusunun bu kişilerde henüz oluşmadığını ya da oluşsa bile “bana ne sana ne” gibi laflarla kendilerini bu sorumluluktan kurtarmaya çalışmaktadırlar.
Hal böyle olunca bu yörede oluşan sorunların çözüme kavuşturulması için zarar gören kişiler yerel yönetime çözüm için başvurmazlar.
Neden başvurmazlar? Herhalde ya hukuku bilmedikleri ya da sorumluluk almadıkları için başvurmazlar.
Ancak bazı sorunlar var ki bunların çözüme kavuşması ancak yerel yönetime başvurmakla olur.
Örnek verirsek;
Diyelim ki; herhangi bir binanın zemininde ve zeminin bir – iki metre altında yer alan metruk ve içi hurda malzemelerle dolu olan, yıllardır satılmak için bekletilen ve birer mikrop yuvası haline gelen ve insan sağlığını da tehdit eden dükkanlar ve depoların durumunu ele alalım.
Hele şiddetli yağmur yağdığı zaman yaya kaldırımdan yaklaşık iki metre aşağıda olan yeterli yağmurlama ve kanalizasyon sistemi olmadığı için bu yerlerde biriken pis sular insan sağlığını da büyük ölçüde tehdit etmektedir.
İşte bu binada oturan kat maliklerinin hemen devreye girerek yıllardır yaşanan bu sorunun çözüme kavuşturulması için belediye nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması gerekmez mi?
Hadi kat maliklerinin büyük çoğunluğu sorumluluk duygusundan bihaber “bana neci, sana neci” olsun diyelim,
Ama yerel yönetimin şikayet olsun ya da olmasın hemen devreye girerek bu gibi sorunlara radikal çözüm önerileri getirmesi gerekmez mi?
Mahmutları gezin dolaşın bu gibi yerlerle her zaman karşılaşırsınız.
Esasında kabahat bir yönde bizlerde. Bizlerin hemen devreye girerek bu gibi sorunların çözümü için belediyeyi sözlü olarak değil “yazılı” olarak uyarmamız gerekmez mi?
Açın 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. Maddesini. (internette bulabilirsiniz)
Bu madde de belediyenin görev ve sorumlulukları ayrıntılı bir şekilde yer almıştır.
Bunları toplum olarak bilelim ve bilmeyenlere de öğretelim.
Unutmayalım bu gibi konularda sorumlu olanların belediyeler olduğunu her fırsatta gerek yerel yönetime gerekse halka anlatalım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.