MAHMUTLAR’DA AVM’ye İHTİYAÇ VAR MI?. Son Dakika Ender Karaca haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

30 Ocak 2023 - 21:37

MAHMUTLAR’DA AVM’ye İHTİYAÇ VAR MI?

MAHMUTLAR’DA AVM’ye İHTİYAÇ VAR MI?
Son Güncelleme :

31 Ocak 2012 - 10:54

501 views

Geçen iki hafta içinde Mahmutlar Post gazetesinde manşetten yayınlanan iki haber dikkatimizi çekti.
Söz konusu birinci haberde; Mahmutlar Belediyesi’ne ait D-400 karayoluna bakan ve bir zamanlar çay bahçesi olarak kullanılan yeşil alana AVM’nin kurulması isteniyordu.
İkinci haberde ise Mahmutlar Belediye Başkanı Sayın Ali Çelik’e Mahmutlar Post gazetesinin muhabiri sayın Orhan Olgun tarafından yapılan bir röportajda bu konu sorulduğunda “Bizim belediye olarak bunu karşılayacak durumumuz yok. Ama özel sektörden yap-işlet-devret modeli ile bir talep gelirse, tabii ki seve seve değerlendirmeye alırız“ şeklinde bir cevap vermişti.
Konuyu rasyonel bir şekilde değerlendirdiğimizde özellikle turizm beldesi olan Mahmutlar’da kent estetiği hiç dikkate alınmadan gereksiz yere yapılan binalar nedeniyle şehir merkezinde yeşil alanların yok denecek kadar azaldığını hepimiz görmekteyiz.
Bu konuyu dilimizin döndüğü kadar bu gazetede açıklamaya çalıştık ve çalışıyoruz.
Mahmutlar’ın artık git gide beton kente dönüştüğünü hep birlikte görmekteyiz ve bundan da büyük üzüntü duymaktayız.
Özellikle 2004 yılından başlayarak günümüze değin “içiçe“ geçmek kaydıyla gerek sahil kesiminde gerekse kent merkezinde öyle “ucube“ tarzda “rezidanslar“ yapılmış ya da yapılıyor ki sanki “yağma“ düzeninin bu kente hakim olduğunu söyleyebiliriz.
Nerede bir yeşil alan bulsalar hemen oraya havuzlu mavuzlu bilmem kaç katlı “rezidanslar“ ya da oteller moteller yaptıkları görülmektedir.
Hal böyle olunca bu kez belediye arkasındaki denize sıfır olan bu yere (emlakçılar böyle diyor) bir AVM’nin kurulması isteniyor.
Mahmutlar’da zaten yeteri kadar her ihtiyacın karşılanabileceği alış-veriş yerleri bulunmaktadır.
Esasında çağdaş bir kente AVM’leri kent dışında kurulur.
Öyle kentin içindeki belediyeye ait yeşillik alana hangi gerekçeler ileri sürülürse sürülsün o yere AVM’nin kurulması yerinde olmaz.
Aslında yeşil alanların halkın dinlenebileceği, çocukların oynayabileceği kamu yararı baz alınarak insan odaklı bir şekilde düzenlenmesi yerinde olur görüşündeyiz.
Zaten Mahmutlar’ın özellikle sahil kesimi otellerin, motellerin ve sitelerin işgali altındadır.
Az da olsa elde kalan bu yeşil alan “talan“ edilip AVM’ye çevrilirse bu kez bu işgale AVM de iştirak etmiş olur.
Özellikle Mahmutlar Belediye Başkanının bu konu üzerinde önemle durması yerinde olur görüşündeyiz.
Unutmayalım, kaybedilen doğa güzelliği bir daha geri gelmez.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.