Mahmutlar’da Tapu Noter’den verilecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar’ın en büyük sorunlarından birisi olan Tapu sorunu Noter ile çözülüyor. 1 Ocak 2023 ‘de Tapular artık Noter’ den verilecek. TBMM Genel Kurulu’nda kamuoyunda 6. Yargı Paketi olarak bilinen ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ kabul edildi. Bu kanunla noterlere gayrimenkul satışı yetkisinin de verilmesi uzun süredir tapu devir çilesinin yaşandığı Mahmutlar büyük sevinç yarattı. Artık Emlakcılar ve İnşaatcılar derin bir oh çekti. Çünkü tapuda işler zamanında çıkmayınca satış iptalleri yaşanıyordu. ALTSO Başkanı Şahin “Bu kanunla birlikte ikinci bir Tapu ihtiyacımız kalmadı” açıklamasıyla yüreklere su serpildi.

NOTER’LERDE SATIŞ BEDELİ 500 İLE 4000 LİRA ARASINDA OLACAK

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen kanun ile noterler, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilecek, bu sözleşmeyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satışı sözleşmesi yapabilecek.
Noterler, taşınmaz satışı başvurusu üzerine başvuru belgesi düzenleyecek, taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı dikkate alacak ve taşınmaz satışıyla ilgili diğer kanunlarda yer alan sınırlamalar ile usul ve esasları gözetecek.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak. Satışa engel hukuki durumun varlığı halinde satış işlemi yapılamayacak. Satış sözleşmelerinde sadece tapu harcı alınacak. Noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve ücret tarifesinde gösterilecek.

ŞAHİN’İN GAYRETİ BÜYÜK, 1 OCAK 2023’DE NOTER’LER TAPUYU VEREVİLECEK

Alanya’nın tapu devir çilesine ilişkin uzun süredir çalışmalar yürüten, hatta Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’ne ikinci bir Tapu ve Kadastro Müdürlüğü açılması için defalara Ankara’ya giden ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, bu  konuda uzun süre mücadele etmiştik. Defalarca Alanya’mızın gururu, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun kapısını çalmıştık. Ve Avrupa Birliği Norm Yasaları da göz önünde bulundurularak noterlere gayrimenkul satışı yetkisi verildi. Sayın bakanımıza, emeği geçen diğer bakanlarımıza, bürokratlarımıza ve herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesini beklediğimiz bu kanunla birlikte artık Alanya’mıza ikinci bir Tapu ve Kadastro Müdürlüğü açılmasına gerek kalmadı. Güzel Alanya’mızın bir sorunu daha çözülmüş oldu. Sayın bakanımız bu kanunun yılbaşında yürürlüğe girecek oluşu nedeniyle, kısa süre içerisinde Alanya Tapu Müdürlüğü’ne personel takviyesi yaparak, önümüzdeki 6 ay için Tapu’yu rahatlatacak. 1 Ocak itibarıyla kanunun yürürlüğe girmesiyle de sorun kökten çözülmüş olacak. İnşaat ve emlak sektörümüze, tüm halkımıza ve yabancı dostlarımıza hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!