MAHMUTLAR’DA KENT KİMLİĞİ-Ender Karaca

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kentin çağdaş bir görünüme kavuşması için o kentte yaşayan insanların tarihi süreç içinde gelişen kurallara uyarak yaşamaları
Bu koşullarda yaşamaları içinde o kentteki insanların bilinç düzeyinin yüksek olması gerekmektedir.
Bilinç düzeyinin yüksek olması demek o kenti yönetenler üzerinde baskı unsuru oluşması demektir.
Bunların örneklerini özellikle gelişmiş ülkelerde görebiliriz.
Bu kentleşmenin temel özelliği, şehircilik konusunda uzman olan kişilerin yapacakları her hangi bir işlemde özellikle insan odaklı olmak kaydıyla kamu yararını her zaman öne almalarıdır.
Hatta kamu yatırımları konusunda hazırladıkları şartnamelerde bile insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.
Bunla birlikte o kenti yöneten yerel yönetimlerinde yine o kentin tarihsel süreç içinde oluşturduğu “belli bir kimliğine önem verirler ve o kenti korurlar.”
Bu kentleşmenin tarihi ve kültürel derinliğine ve geçmişine baktığımız zaman mimarisinden, müziğine kadar bu kimliği görürüz.
Bu kimliğin oluşması içinde koyulan kurallara her zaman uyulması gerekmektedir.
Koyulan kurallara uyulması konusunda. 7 Aralık 2009tarihli Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir haber hayli ilgi çekiciydi.
Haber şöyleydi;
Belçika’nın bir kentinde kent belediyesinin aldığı bir kararda  “kent estetiğinin bozulmaması için evlerde kullanılan perdelerin dışardan görünen renklerinin kent belediyesince belirlendiğini” açıklıyordu.
Öyle herkes aklına estiği gibi allı, güllü perdeler koyup kent estetiğini bozmasın diye bu kuralı koymuşlar.
Bizim durumumuza gelince;
Örneğin; Mahmutları ele alalım
Birebir evlerde kullanılan perdelerin renk durumunu örneğin kendi evinin balkonunu istediği gibi kullanarak, kendi görüş tarzına uygun bir şekilde gerek duvar örerek gerekse panjurla kapatarak ben yaptım oldu diyor.Gezin Mahmutları bunun gibi yüzlerce konutun bu durumda olduğunu göreceksiniz.
Bu durumun belediyenin denetim görevini yapmamasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Umut ediyorum ki bundan böyle her belediyenin bu gibi konularda denetim görevini yapmasıdır.

hastas

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!