TAPU MAHMUTLAR’DA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşlem yoğunluğu bakımından Türkiye’deki 40 ili sollayan Alanya Tapu Müdürlüğü’nü rahatlatacak uygulama bugün itibarıyla resmen başlıyor. Artık ev alım-satım işlemleri noterlerde de yapılabilecek. Şahin’in Alanya’nın batısı ve doğusuna kazandırdığı noterler sayesinde Alanya’ya gelmekten kurtulan vatandaşlar hem vakit, hem nakitten tasarruf edecek, trafik çilesi yaşamayıp, yaşatmayacak

YABANCIYA mülk satışının yoğun olduğu Alanya’da tapu dairesi önünde oluşan uzun kuyruklara çözüm olacak uygulama bugün itibarıyla resmen başlıyor. Gayrimenkul alım-satım trafiğinde yaşanan artış Alanya’da tapu dairelerinde yoğunluğa neden oluyor, kimi dönemlerde randevu alınamıyordu. Tapudaki yoğunluğun azaltılması amacıyla yeni bir uygulama ihtiyacı ortaya çıktı ve noterler sisteme dahil edildi. Alanya’da noterlerde yaşanan yetersizlik nedeniyle düğmeye basan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) eski Başkanı Mehmet Şahin görev sürecinde Mahmutlar ve Konaklı’ya iki tane noter kazandırmıştı. Noterlerde sadece konut değil, ofis, dükkân, arsa ve tarla gibi ‘tüm taşınmazların’ alım-satım işlemi yapılacak. Tapu dairelerindeki yoğunluğu azaltacak uygulama Alanya’da sevinçle karşılandı.

 

‘ALANYA’YA DAHA FAZLA NOTER KAZANDIRILMALI’

Uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, konuya ilişkin Yeni Alanya’ya özel değerlendirmede bulundu. Başkan Demir, “Alanya, yabancıya konut satışının en yoğun yapıldığı bölgelerden birisi. Alanya Tapu Müdürlüğü yoğunluk nedeniyle artık talebe karşılık veremez hale gelmişti. Tapudaki bir çok işlemin artık noterlerde yapılacak olması bizleri çok mutlu etti. ALTSO eski Başkanı Mehmet Şahin Alanya’nın batısı ve doğusuna iki tane noter kazandırmıştı. Şahin’e çok teşekkür ederiz. Vatandaşlarımız böylelikle hem vakit, hem de nakitten tasarruf edecekler, trafik yoğunluğundan kurtuldukları gibi trafik sıkışıklığına da sebebiyet vermeyecekler. Ancak Avsallar, Demirtaş, Oba gibi gelişmekte olan mahallelere de noter kazandırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘ÇOK BÜYÜK KATKISI OLACAK’

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay ise, Alanya’da şu anda yabancıya satışın durgun olduğunu, dolayısıyla Tapu’da yoğunluk olmadığını hatırlatarak “Ancak satışlar çoğaldığında inşaat ve emlak sektörümüze ciddi katkılar sağlayacak değerli bir uygulama. Tapu’da yoğunluktan kaynaklanan aksamalar sona erecek, çileler bitecek. Alanyamızda şu anda 8 noter bulunuyor ve hepsinde alım-satım işlemleri yapılacak. Vatandaşımız vakit ve nakit tasarrufu yapacak. Büyük bir rahatlama sağlayacak” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!