1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kira maaştan fazla

Kira maaştan fazla

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmutlar ve Alanya’ya çalışmaya gelen elamanlar kira fiyatlarının Asgari ücretin üstünde olduğu görünce geri dönmek zorunda kaldılar.
Ekonomi en büyük burhanını yaşıyor. Ev kiraları asgari ücretin üstene yükseldi. Mahmutlar’da 1+1 boş daire kirası 3.500 liradan başlıyor, oda bulabilirsen. Bu rakamlar 5000 ile 7000 arası değişkenlik sağlıyor. Dayalı döşeli daire fiyatları 8 bin ile 15 bin lira arasında.
ÇALIŞMAYA GELEN GERİ DÖNÜYOR
Mahmutlar ve Alanya’da çalışmaya gelenler ev bulamıyor, İşletmeler elaman bulamıyor. Ev sahibi Kiracı arasında kavgalar artarken davalık olanların sayısı’ da her geçen gün artıyor. Bazı ev sahipleri ise uzun yıllardır evlerinde oturan kiracıları zorla çıkarıp, evlerini fahiş fiyatlara Rus ve Ukrayna vatandaşlarına kiraya veriyor. Ayrıca Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının Alanya’da ev alarak veya kirada oturmaları otellerin de boş kalmasına neden oldu.
KENDİ EVİNİ KENDİN YAP! PEKİ NASIL
Ev fiyatlarında ve kiralarda yaşanan fahiş artışlara karşı ilgili bakanlıklar yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Bir yandan sosyal konut üretiminde gaza basılırken bir yandan da farklı modeller geliştiriliyor. Bu modellerden biri de altyapılı arsa satışı olacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kendi evini yapmak isteyen vatandaş için, şehrin gelişim çevrelerindeki Hazine arazilerinin uygun ödeme koşullarında satışa çıkacağını açıkladı. Vatandaş “Kendi evimizi kendimiz yapacağız peki nasıl. Bu hayat pahalılığında İnşaat malzemelerinin fahiş fiyatlara tırmandığı bir dönemde nasıl olacak bu iş. Dar gelirli kirasını ödeyemezken nasıl ev yapacak dediler.
YENİ KİRA DÜZENLEMESİ
KİRA piyasasında yaşanan fahiş artışlara karşı 4 bakanlığın ortak çalıştığını belirten Bakan Murat Kurum, “Kiraya zam yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde olamaz. 5 yılda bir de kira bedeliniz düşük kaldıysa ev sahibi vatandaş sözleşmesini yenileyebilir. Ancak kanuna uymayan, bazı fırsatçılar var. Yasal oranın üzerinde zamlar isteniyor. Kiracılarımız bu durumu mahkemelere taşıyabilirler. Böyle bir durum söz konusuysa bize de bildirsinler. Bizler bunun takibini yapıyoruz. Her türlü hukuki süreci başlatırız. Şimdi bizler ev sahibini de huzursuz etmeyecek, kiracımızı da mutlu edecek TÜFE rakamlarının altında bir düzenlemeyi çalışıyoruz. 10 gün içinde Cumhurbaşkanımız detayları açıklayacak” ifadelerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!