İNDİ BİNDİ TARTIŞMASI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, taksici esnafının kısa mesafede yolcudan aldığı indi-bindi ücretinin yasal olmadığını belirterek, taksicilerin ücret talep edecekleri tek dayanağın taksimetre olduğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, bu ücretin birçok kurumun ortak imzasıyla belirlendiğini aksi uygulanırsa taksicilerin mağdur olacağını ifade etti

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, taksi ücret tarifesinde alınan indi-bindi ücretinin idari karar olduğunu ve tüketiciyi bağlamadığını söyledi. Gündüz, “Bu yasaktır, bu ücret alınamaz. Çift başlı tarife uygulanamaz. ‘ Belediye ve taksiciler odası izin vermiş. Kısa mesafede bu ücret ödenecek’ diyorlar. Bu mümkün değil. Taksimetre varsa ve ne yazarsa onu ödersiniz. Eğer 60 TL ödediyse fişini alsın ve hakem heyetinden parasını istesin. Ticaret İl Müdürlüğü’ne de şikayet ederse ciddi cezaları var” dedi. Taksilerin kanuni olarak ücret talep edecekleri tek dayanaklarının taksimetre olduğunu anlatan Gündüz, tüketicilerin ikinci bir tarife yerine geçen indi-bindi ücretlerini ödeme zorunluluğu olmadığını vurguladı.

’45 TAKSİNİN ARKASINA TEKRAR SIRAYA MI GİRECEK’

Taksicilerin kısa mesafeye uyguladığı indi-bindi ücretleri ile ilgili açıklamada bulunan Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, uygulanmaması durumunda müşterilerin keyfiyet bazlı yolculuk yapacağı ifadelerini kullandı. Akkaya, “Taksi indi-bindi ücretlerini biz kendi başımıza belirlemiyoruz. 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu gereğince, UKOME genel kurulundan çıkan kararlardır bu ve bu kararların altında da yaklaşık 24-25 tane imza var. Valilik tarafı, emniyet tarafı ve büyükşehir tarafı var. Kaldı ki bu işe tek taraflı bakmamak lazım. Mesela taksici sırada bekliyor, müşteri memleketten geldi elinde bir sürü yük var ama sadece 200 metre ileriye gidecek, siz olsanız çıkar mısınız sıradan? Düşünün otogar taksisiyim, sırada 45 taksi var, çıkacağım 200 metre gidip 45 taksinin arkasında tekrar sıraya gireceğim. Bu sefer müşteri bazlı keyfiyet uygulaması olur. İndi-bindi ücreti olmalı ki müşteri keyfi olarak binip 100 metre sonra inmemeli. Eğer Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı’nın bildiği bir şey varsa basın yoluyla konuşmasına gerek yok, gider dava açar mahkeme iptal eder. Adliye Sarayı’nın adresini bilmiyor herhalde. Antalya’da Adliye Sarayı, Tıp Fakültesi’nin hemen karşısında.”

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!