reklam
reklam

İlçe olma mücadelesi. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Ekim 2022 - 04:06

İlçe olma mücadelesi

İlçe olma mücadelesi
Son Güncelleme :

24 Aralık 2012 - 13:44

358 views

Büyükşehir kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte Mahalle olmayı içine sindiremeyen Mahmutlar halkı, İlçe olma kriterlerinin 20 bin nüfusa çekilmesiyle birlikte ümitlendi. Sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi parti teşkilatlarının da destekleriyle oluşan Mahmutlar İlçe platformu, Sudi Çandır başkanlığında Antalya’da siyasi partilerin İl başkanlarını ziyaret ederek ilçe olmak için destek istediler. AK Parti Mahmutlar Belde Başkanı Evren Çalışkan’ın son anda Antalya ya gitmekten vazgeçmesi ve AK Parti il teşkiletında muhatap bulunmaması AK Parti’nin Mahmutlar’ın ilçe olmasına hangi bencereden baktığı açıkca belli oldu.
HEYETİ BAŞKAN ÇELİK UĞURLADI
Platform Başkanı Sudi Çandır, CHP Belde Başkanı Ahmet Asil, Belediye Başkan yardımcısı Mustafa Şimşek ve MHP Belde Başkanı Hasan Basar’dan oluşan heyeti makamında kabul eden Çelik, Mahmutlar’ın ilçe olması için yapılacak her türlü girişimi desteklediğini ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğini belirtti.
Mahmutlar İlçe platformuna verdikleri mücadeleden dolayı teşekkür eden Çelik,”Siyasi Partilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve derneklerimizin halkla kaynaşarak Mahmutlar için çaba göstermesi, verilen birlik ve beraberlik mesajı hepimizi memnun etmektedir” dedi.
İLK ZİYARET CHP ANTALYA İL BAŞKANLIĞINA
Heyet ilk ziyaretini CHP İl örgütüne yaptı. Burada İl Başkanı Devrim Kök ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandılar. Burada bir açıklama yapan Çandır, Büyükşehir kanunu ile mahalleye dönüştürülen Mahmutlar Beldesinin, yine aynı kanuna göre İlçe olma hakkına kavuşması gerektiğini belitti. İktidarın haklı talepleri karşısında sessiz kaldığını ve Mahmutlar halkını oyaladığını dile getiren Çandır,”Mahmutlar olarak iktidardan yasal haklarımızı talep ediyoruz. Büyükşehir kanununda belirtilen ilçelik kriterlerine fazlasıyla sahibiz. CHP Antalya milletvekillerinin TBMM ‘e İlçe olmamız için önerge vermelerini istiyoruz” dedi.
İlçe olmayı en çok Mahmutlar’ın hak ettiğini, bunun yanı sıra Belek, Side gibi birçok turizm merkezinin Büyükşehir kanunuyla adeta cezalandırıldığını belirten Kök,”Mahmutlar bizim çok önem verdiğimiz bir yerleşim merkezi. İl yönetimi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Sizlerin Platform olarak Mahmutlar’ın sesini duyurmanızı, bu haklı mücadelenizdeki azim ve kararlılığınızı takdirle karşılıyorum. Genel merkezimizle görüşüp ilk grup toplantımıza katılmanızı sağlayacağım” dedi.
Daha sonra hazırlanan dosya Mahmutlar Belde Başkanı Ahmet Asil tarafından İl Başkanı Kök’e teslim edildi.
MHP ANTALYA İL BAŞKANLIĞINA ZİYARET
Heyetin ikinci durağı MHP İl Teşkilatı oldu. İl Başkanının şehir dışında olması sebebiyle heyet Başkan yardımcısı Hakkı Turan tarafından kabul edildi.
MHP Mahmutlar Belde başkanı Hasan Basar İlçelik başvuru dosyasını İl Başkan yardımcısı Hakkı Turan’a teslim etti. Mahmutların mahalleye dönüştürülmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek söze başlayan Basar,”Bizler belde halkı olarak ilçe olmanın hayaliyle yanıp tutuştuk. Büyümenin ve gelişmenin cezalandırıldığı bir süreçten geçiyoruz. Mahmutlar kendi kendine yeten ve devlete yük olmayan ender yerleşim yerlerinden birisidir. Belde halkı olarak ödüllendirilmeyi beklerken cezalandırılıyoruz” diyerek destek istedi. İl Başkan yardımcısı Hakkı Turan,”MHP Olarak en başından beri Büyükşehir kanununa karşı olduğumuzu dile getirdik. Mahmutlar’ın hassasiyetlerini yakından takip ediyoruz. Alanya İlçe teşkilatımızla gerekli istişareleri yaparak, dosyanızı genel merkezimize milletvekillerimiz aracılığıyla ulaştıracağız. Bu haklı davanızda her zaman yanınızdayız” diyerek destek sözü verdi.
AK PARTİ’DE MUHATAP BULAMADILAR
CHP ve MHP ziyaretlerinden mutlu bir şekilde ayrılan Platform üyeleri, Ak Parti’de muhatap bulamadılar. Parti görevlileri tarafından yapılan açıklamada,”İl Başkanının Ankara’da olduğu, Başkan yardımcılarının ve yönetim kurulu üyelerinin de partide olmadıkları söylendi. Partide yetkili birinin olmaması üzerine hazırlanan dosya İl sekreterine teslim edildi. İl sekreterinin,”Randevu ister misiniz şeklinde ki sorusunu” platform Başkanı Sudi Çandır,” Hayır randevu talep etmiyorum. Ama İlçelik yolumuzda Sayın İl Başkanının bizlere destek vermesini istiyorum. Bu hem benim hem de tüm Mahmutlar halkının isteğidir” diye cevapladı.
Daha sonra Antalya Valiliğine giden Platform üyeleri Valililik özel kalemine hazırlamış oldukları dosyayı sunarak İlçelik taleplerini resmileştirdiler.
ÇANDIR, “MÜCADELEYE DEVAM”
Antalya ziyaretlerinin arkasından bir değerlendirme yapan Platform Başkanı Çandır,”Bıkmak yok, mücadeleye devam” dedi.
Daha öncesinden Mahmutlar Belediyesi tarafından yapılan İlçelik başvurusu olduğunu hatırlatan Çandır, Bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan başvurunun ayrı bir öneme sahip olduğunu belirtti.
Antalya’da, CHP ve MHP İl yöneticilerini tarafından çok iyi ağırlandıklarını ifade eden Çandır,” Her iki Partimize de şükranlarımı sunuyorum. Ak Partide muhatap bulamamış olmamızı Mahmutlar Belde Başkanının son anda ekibimize katılmaktan vazgeçmesine bağlıyorum. Ama bunları normal karşılıyorum. O arkadaşlarımızın da bir takım çekinceleri olabilir. Bir aksilik olmazsa Platform üyeleri olarak Salı günü CHP ve MHP grup toplantılarına katılacağız. Ak Partili yetkililerden randevu alabilirsek taleplerimizi onlara da ileteceğiz. Şuna açık yüreklilikle inanıyorum ki bu kanun mutlaka geri dönecektir. İşin hukuki boyutu sonuçlanmadan ilçe olmanın tüm kapılarını zorlamalıyız” dedi.

reklam
reklam