Helal olsun (ALESO) Başkanına…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“DEMİR ESNAFINI DÜŞÜNÜYOR”

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir Esnafının gönlünde taht kurmaya devam ediyor. Demir esnafını koruyucu açıklmalarda bulundu. Demir “Ticaret bakanlığı  tarafından Esnafı koruma, destekleme adına,  Zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacağı hususu ile ilgili kanun teklifi taslağı hazırlandığı yazılı ve görsel medya da yer almıştır.

Bilindiği üzere zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya haricinde, kasap, kırtasiye giysi, ayakkabı, Çanta, yapı ve hırdavat malzemeleri, züccaciye, hediyelik eşya, saat, takı, hırdavat, elektrik malzeme ürünleri…vb de satılmaktadır.

Covid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirler nedeni ile esnaf ve sanatkarlar zor bir süreçten geçmektedir. Zorunlu Kapalı olan esnaflarımız ve Turizm Esnaflarımız Günlük ailesinin geçimini dahi karşılamada zorluk çekmektedir. Vergi, Bağ-kur ve ssk yı zaten yatıramıyorlar.

Ticaret bakanlığımızın hazırlamış olduğu kanun taslağının biraz daha genişletilerek, zincir marketlerde AVM lerde, Kasap, kırtasiye, giysi, ayakkabı, Çanta, yapı ve hırdavat malzemeleri, züccaciye, hediyelik eşya, saat, takı, hırdavat, elektrik malzeme ürünleri…vb de satışının yasaklanmasını istiyoruz.

KUAFÖR VE BERBERLERE YIPRANMA PAYI NEDENİYLE 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Erkek Berberi ve Bayan Kuaförü Mesleğinde  iştigal eden esnaflarımız,  6331 iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuda  Tehlikeli Sınıfta yer almaktadır. Sabahtan akşama ayakta   en az 12 saat birçok zaman da 17 saat’e kadar(pandemi süreci hariç)  hizmet vermektedirler. Kişisel bakım ürünlerinin yan etkileri (kanser), ayakta çalıştıkları için, ileriki yıllarda damar hastalıkları, varis, göz rahatsızlıkları bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklara yakalanarak mesleğini zorlanarak hatta yapamaz durama düşmekteler. Meslek gereği  müşterisi ile direk fiziksel temasta bulunmak zorunda  olduğu için de, sağlık açısından bulaşıcı hastalıklara karşı tehlike altındalar. Birçok esnaf bu meslek hastalığına yakalanarak  işyerini kapatmak zorunda kalıyor.  Kapatan esnaflarımız da yaş haddinden dolayı emekli olamadığı için yardıma muhtaç hale düşmektedir.

Esnafımızın yaşamış olduğu bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak bu meslek gurubunda bulunan esnaflarımıza yıpranma payı eklenerek en az 5 yıl erken emeklilik hakkının verilmesi yönünde gerekli kanuni düzenlemenin yapılmasını istiyoruz”dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!