Hayal bile kuramıyoruz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konutta artan maliyetler nedeniyle ev fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi nedeniyle Memur, emekli, işçi ve dar gelirli artık ev alma hayali kuramıyor.
Daha 10-15 yıl öncesine kadar emekli olan bir vatandaş emekli ikramiyesi ile ev sahibi olabiliyordu. Artık bu hiç mümkün görünmüyor. Artık Memur, emekli, işçi, dar gelirli ve küçük esnaf ev sahibi olma bir yana dursun aylık kirasını, elektrik ve suyunu ödeyebiliyorsa çok şanslı. Artan maliyetlerle ev sahibi olmak hayal olmaktan çıktı imkansız diyenlerin oranı yüzde 90’lar da olduğu öğrenildi.
DAİRE FİYATLARI KORKUNÇ, KİRALARIN YANINA YAKLAŞILMIYOR
Mahmutlar’ da 50 metre karelik 1+1 bir daire fiyatı 60-70 bin Euro. Türk parasıyla ortalama fiyatı bir trilyon Türk Lirası olduğu sektör temsilcileri tarafından beyan ediliyor. Ayrıca Mahmutlar ’da 1+1 boş dairelerin aylık kira bedeli 3.500 ile 4000 lira arasında değişiyor. 2+1 fiyatları 4.000 bin ile 6000 bin lira arasındayken Dubleks veya 3+ 1 dairelerin aylık kiraları 8.000 ile 10.000 arasında veya biraz üstünde seyrediyor.
İNŞAAT MALİYETLERİ ÇOK ARTTI
Sektör temsilcileri orta sınıfın konut almasının giderek zorlaştığını belirtirken, firmaların azalan arzdan dolayı gelen zamları konut fiyatlarına yansıtacağını söyledi. Öte yandan eski ve yeni konut arasındaki fiyat farkı da yüzde 10’a kadar geriledi.
Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerine göre inşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 15,24 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,91 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,12, işçilik endeksi yüzde 33,83 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 98,20, işçilik endeksi yüzde 41,02 arttı.
KONUT FİYATLARI DAHA DA ARATACAK
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, “Çimento aynı zamanda bir çok malzemenin fiyat artışını da tetikliyor” dedi. İnşaat metrekare maliyet bedellerinin arsa hariç 6 bin TL’lere geldiğini ifade eden Tellioğlu, “Arsa dahil Türkiye genelinde ortalama 12 bin TL’ye yükseldi metrekare birim fiyatları. 2 ay önce 10 bin TL seviyesindeydi” şeklinde konuştu. 2005 yılında Türk vatandaşlarının konuta erişim oranın yüzde 35 ila 40 iken 2014-2016 yılında bu oranın en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 70’e geldiğini anlatan Tellioğlu, “Yani 100 kişiden 70’i ev alabilir seviye oluşmuştu. Şimdi geldiğimiz noktada tekrar yüzde 30-40 bandına geriledik” açıklamasını yaptı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!