Demir; "Esnafımın yanında durdum"

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSC_8067Alanya Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir 13 Ocak’ta tüm üyelerini oy kullanmaya davet etti. Demir, “Dört yıl boyunca üyelerimin iyi ve kötü gününde yanında oldum. Dertlerine çare sevinçlerine ortak olmaya çalıştım. Üyelerimin bana desteğini esirgemeyeceğini biliyorum” dedi.
ALANYA Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, 13 Ocak’ta yapılacak oda başkanlık seçimi ve projeleriyle ilgili Mahmutlar Post Gazetesine açıklamalarda bulundu. “Demir, “2014’ten sonra turizmin geri gitmesi ve bölgemizin turizme bağlı olması büyük sıkıntılar yarattı. Olaylar arkası arkasına gelişti. İş yerlerinin yakılması olayları, yurtdışında çok kötü etki yarattı. Türkiye’de terör var algısı nedeniyle Avrupa pazarı çekildi. Ruslar geldi, ama beklediğimiz Ruslar Alanya’ya gelmedi. Ekonomi üç yıldır geriye gidiyor. Aidatları bile alamıyoruz. Ama kimseyi icraya vermiyoruz, çünkü esnaf zor durumda. Biz de esnafımızın yanında durduk, durmazsak zaten kimse durmuyor” dedi.
‘OKURCALAR’DAN DEMİRTAŞA KADAR’
Demir, “Dört yıl boyunca üyelerimden hiç kopmadım. İyi gününde zor gününde üyelerimin yanında oldum. Üyelerimin Cenazesinde, düğününde hep bulundum. Hasta olan tüm üye arkadaşlarımı ziyaret ettim. Alanya çok geniş bir alan diyen Demir, “60-70 kilometre arası bulunan Okurcalar ile Demirtaş arasında üyelerim için mekik dokudum. Benden önceki başkan koltuktan kalkmazdı. Ama ben her birine olabildiğince ulaşabildiğime inanıyorum” dedi.
‘EKONOMİ İYİ DEĞİL”
Demir, “Asgari ücret 1603 lira oldu bu zammın bir faydası yoktur. Kısa bir süre rahatlayabilirsiniz, ama zamanla ürünlere gelen zamlarla o artış eriyecektir. Ekonomi iyi diyorlar, ben öyle görmüyorum. Üretmemiz ve fiyatları makul düzeyde tutmamız lazım” dedi.
‘HERKES KÜÇÜLMEYE GİDİYOR’
İşletmelerin küçülmeye gittiğini söyleyen Demir, “Herkes küçülmeye gidiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi’ne bağlı taşeron şirketler, çalışanları işten çıkarıyor. Üniversite mezunları çoğu zaman işsiz kalıyor, ama bir kuaför, bir terzi kalfası, kısacası zanaat sahibi olan kişi, hemen bir yere yerleştirilebiliyor. Bir internet sitesi açacağız. İş isteyen ve eleman arayanları buluşturacağız. Seçimden sonra ilk işimiz bu” diye müjde verdi.
 ‘ODAYA İTİBAR KAZANDIRDIK’
Başkanlığı süresince ALESO’nun saygınlığını artırdığını söyleyen Demir, “Oda kurulduğundan beri üyesiyim. Daha çocukken, 16 yaşında açtım dükkanımı. Benden önce esnafla fazla ilgilenilmedi. Kaymakamlık, karakol, hastane gibi kurumlara giderek odaya itibar kazandırdık. Odamıza her kurum, esnafa cephe almış durumdaydı. Biz bunun önüne geçtik. Ben geldikten sonra odamıza 2 bin 700 üye kazandırdım, ama bunun bir kısmı Esnaf Kredi Kooperatifi’nden kredi almak için yazıldı. Diğer kısmı ise benim her yerde olduğumu görüp, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki (ALTSO) kaydını sildirip bize (ALESO) yazıldı. ALTSO, bir anlamda zenginlerin yeridir. Biz ise el emeği, göz nurunun yeriyiz.” dedi.
‘ÇALIŞTIK VE HİZMET ETTİK’
Başkanlığı süresince gerçekleştirdikleri projeleri ve hizmetleri açıklayan Demir, “Kaynaşma yemekleri düzenledik. Hijyen eğitimi verdik. Çeşitli kurum ve kuruluşlarla anlaşma yaptık. Berberliğin A sınıfı sayılması için devletimize başvurduk. Alanya’nın tanıtımı için maddi ve manevi destek verdik. İki hastaneyle %15 -25 indirim anlaşması yaptık. Maaş kesintisini kaldırttık. 20 kişiye burs veriyoruz. Memleketin birlik ve beraberliği için iki kez Çanakkale gezisi yaptık. İlk kez ücretsiz yabancı dil (Rusça ve İngilizce) kursu verdik. Meslekte 40 yılı aşanlara plaket, 25 yılı aşanlara teşekkür belgesi verdik. Sicil affının çıkması için bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na gittik. Yasa da çıktı, ama bankalar uygulamıyor. KOSGEB kredileri için esnafımıza yardımcı olduk. İyi gününde, kötü gününde yanında olduk. Muhasebe ücretini almamamız, esnafa ilaç gibi geldi” dedi.
BAŞKANLARA ÇAĞRI
Tüm ana akım siyasilerle iyi ilişkiler içinde olduğunu söyleyen Demir, “AKP’lilerle de iyiyim, CHP’lilerle de, MHP’lilerle de. Türel ve Adem Başkan’ımızla da aram iyi, aradığımda ‘Buyurun başkanım.’ derler, on dakika sonra da olsa telefonuma dönülür.” diye konuştu ve bu sözlerine bir çağrı ekledi: “Türel ve Adem başkanlarıma buradan çağrı yapıyorum: Lütfen tabela vergisine zam yapmasınlar” dedi.
 
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!