CHP UYUŞTURUCU RAPORU AÇIKLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ uyuşturu ile mücadele için Alanya Anadaolu Lisesi önüne açıklamalarda bulundu. Karadağ “Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2022 tarihli TÜRKİYE UYUŞTURUCU RAPORU’na göre ülke içerisinde her çeşit uyuşturucunun kullanımı ve piyasaya sürülmesinde ciddi artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu istatistikte Alanya’mız gözle görülür bir şekilde ve özellikle artık mevsimsel ayrım gözetmeksizin bir çok ilden bile daha fazla uyuşturucu madde kullanımının yaygınlaştığı, çocuklarımızın gençlerimizin her geçen gün katlanarak uyuşturucuya teslim olmaya başladığı bir yer haline gelmiştir. Çocuklardaki ve gençlerdeki, özenti ve merakla başlayan yönelim zamanla kendisini uyuşturucu bağımlılığına götürmekte, bağımlı hale gelen bireyin tüm hayatı ve geleceği kararmaktadır.

 

Uyuşturucu ile mücadelede emniyetin ve jandarmanın can siperane çalışmalarını ve çabalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak bu çaba ve çalışmalar çoğunlukla eylem gerçekleştikten sonrası için yürüdüğünden önleyici tedbir anlamında çoğu zaman bir faydası olmamaktadır. Önemli olan çocuklarımızı bu illete bulaşmadan bu illet ile hiç tanışmadan farkedip müdahale edebilmek. Yani önleyici tedbirleri alabilmek. Burada da en büyük göre aileye özellikle de anneye düşmektedir. Türkiye Uyuşturucu Raporu istatistiklerine göre 1 ya da birden çok kez uyuşturucu kullandığını ifade eden çocukların %82’sinin aileleri ile birlikte yaşadığı, %92’sinin de annenin ev hanımı olduğu ortaya çıkmıştır.  İstatistikten de anlaşılacağı üzere en büyük görev aileye ve özellikle anneye düşmektedir. Unutmayalım ki EN BÜYÜK NARKOTİK POLİSİ ANNEDİR. Anneler, babalar, çocuklarımızla yeterli ve gerekli iletişimi sağlayalım, onlara gerekli ilgiyi gösterelim. Birlikte yaşadığınız çocuğun hayatının yüzde yüzünü bilmek zorundasınız. Bilemezseniz çocuğun tüm hayatının kararmasına doğru giden karanlık yollardan haberiniz olmaz. Lütfen, çocuklarınızla gereken ilgiyi doğru yollardan kurun, gerekirse ihbar edin, yolun başında yapacağınız müdahale ve ihbar ile devlet desteği, çocuğunuzun hayatının ilelebet kararmasını önleyebilir.

 

Unutmayalım ki uyuşturucu batağına bir şekilde her nasılsa saplanmış ve çıkamayan kurtuluşu hala uyuşturucuda arayan çocuklar da bizim çocuklarımız. Onları toplumdan soyutlayıp, sırtımızı dönemeyiz. Devletin bu konuda tedavi ve rehabilitasyona yönelik çalışmaları yetersiz olduğu gibi, toplum olarak bakış açımızı da gözden geçirmeliyiz. Bağımlı yurttaşlarımızın rehabilite edilip topluma kazandırılmasına top yekün inanmalıyız. Aksi takdirde, uyuşturucu bağımlılığının hemen hemen her suçun işlenme oranında önemli bir oranı oluşturduğu gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalırız. Bugün Alanya özelinde işlenen suçlara bakıldığında inanın bahçeden avokado, muz çalan kişilerin çok büyük çoğunluğunun uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıkıyor. Hırsızlık, gasp, yaralama, gibi uyuşturucu ile doğrudan bağlantısı olmayan bir çok suçun faili uyuşturucu kullanan veya bağımlı olan kişilerce işlenmektedir.

 

Mutlaka ama mutlaka bu işe bir şekilde bulaşmış çocuklarımızın tedavi ve rehabilitesine bütçe ayrılıp zaman ve personel ayrılıp topluma tekrar kazandırılmalarında mecburiyet vardır.  Bu nedenle Alanya’mıza en acilinden bir AMATEM merkezi kurulması zorunluluğu vardır. Akp hükümeti ve bakanlıklar bu konuda elini taşın altına koymalıdır. Nitekim iki hafta önce sayın Başhekimi ziyaretimizde bu konuyu kendisine açtık ve sayın başhekim de AMATEM merkezinin ne kadar gerekli olduğunu ve kurulması gerektiğini bize ifade etmiştir. AMATEM kısaca Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi dir. En yakın Antalya ilinde bir merkez bulunmakta olup, çoğu zaman bağımlılar için yatarak tedavi gerektiğinden Alanya’dan vat’ndaşlarımızın yer bulmaları, bulsalar bile uzun süre Antalya’da kalmaları ve konaklamaları şu ekonomik koşullarda mimkün değildir. Ekonomik sosyal zorluklar çocuklarımızın geleceğinin önüne ne yazık ki burada da set çekmektedir. Aileler çaresizce çocuklarının eriyen kaybolan hayatlarını izlemek zorunda kalmaktadır. Bu konuda uyuşturucu bağımlılarının tedavisi ve topluma kazandırılması için devlet bütçesinden daha fazla bir miktar ayrılmalıdır. Her ilçede en az bir tane yeterli teçhizat ve personele sahip AMATEM merkezi kurulmalıdır. İşallah önümüzdeki günlerde bu talebimizi daha ciddi bir şekilde üst makamlara ve yetkililere yazılı olarak ileterek Alanya’da bir AMATEM merkezinin kurulması için elimizi taşın altına gücümüz yettiğince koyacağız. Çünkü çocuklarımız ve gençlerimiz bizim geleceğimiz, onlar bu Cumhuriyetin yegane emanetçileridir” diyerek açıklamasını sonlandırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!