Çakır, “Böyle bir borç yoktur”. Son Dakika Güncel haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Şubat 2023 - 00:39

Çakır, “Böyle bir borç yoktur”

Çakır, “Böyle bir borç yoktur”
Son Güncelleme :

31 Ocak 2012 - 11:58

515 views

CHP’li Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’in Mahmutlar Post Gazetesi’nde yayımlanan röportajında, “Çakır, bana 20 milyon borç bırakıp gitti” açıklamasına Eski Belediye Başkanı Alaattin Çakır’dan cevap geldi.
Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’in, 24 Ocak 2012 tarihli Mahmutlar Post Gazetesi’ne verdiği röportajında, “Çakır, bana 20 milyon borç bırakıp gitti.…” açıklamasını, önceki dönem Belediye Başkanı Alaattin Çakır sert bir dille yanıtladı ve “Böyle bir borç yoktur. Kamuoyuna yanlış bilgi vermeyin. Resmi kayıtları açın, halk görsün” dedi.
SİZ, 2004’DE NASIL DEVRETTİĞİNİZE BAKIN!
Çakır, “Kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini ve böyle bir borcun olmadığı söyleyen Çakır, “2004 yılında, biz belediyeyi devraldığımızda belediyenin mali durum pozisyonunda, 4 trilyonluk icralık borç ve kasada 12 lira para vardı. Yanlış anlaşılmasın, kasada sadece 12 lira para vardı ve 241 milyar da alacak vardı.
Biz, Ali Çelik’in belediye başkan yardımcılığı yaptığı yönetimden; yerlerde sürünen, ticaretin ve sosyal yaşamın bittiği, gayrimenkulün para etmediği, kısacası her anlamda batmış ve bitmiş bir belediye ve belde devraldık. Belediyede, makam koltuğu bile icralıktı. Koltuğa oturduğumun 2. günü, icradan oturduğum koltuğu almaya geldiler. Böyle bir belediyeden, Antalya ve Türkiye’nin gıpta ile baktığı sorunları bitmiş, modern ve gelişmiş bir belde ve belediyeyi yarattık ve bıraktık. Bırakılan icralık borcu ve sorunları mazeret göstermeden, bu kılıfa sığınmadan, gece-gündüz çalışarak, kılı kırk yaran bir bütçe anlayışı ile 5 yılda, 40 – 45 trilyonluk hizmet ürettik.
Şimdi, belediyenin borcu olduğunu söyleyenler, bizim 2004’de nasıl bir belediye ve belde devraldığımızı, o günkü bize bıraktıkları pozisyonu unutmasınlar.
Belediye, resmi bir kurumdur. Borçlar ve alacaklar, belediyenin faaliyet raporlarında net olarak belirtilmektedir. Belediyenin resmi faaliyet raporlarındaki bilgiler ışığında bir açıklama yapılmalıdır ki; hizmet üretememenin kılıfı olarak kullanılan borç gerekçesinin arkasına hiç kimse sığınmamalıdır. Bu kadar büyük iç dinamiklere sahip bir belediyenin, bugünkü konuşulan 10 milyonluk borcu, hizmet üretememenin kılıfı olamaz ve halk bu kılıfa inanmaz. Hiç kimse, yerim dar demesin…”dedi.
DEVRETTİĞİMİZ BORÇ, 10 MİLYON 676 BİN, ALACAK 22 MİLYON
Belediye başkanın kendisi tarafından imzalanan faaliyet raporunda, bizden devraldığı borcun miktarı 10 milyon 676 bin’dir. Devraldığı alacak miktarı da 22 milyon’dur. Faaliyet raporu yayınlandığı gün, kasada 73 milyon lira ile belediye mali olarak devredilmiştir. Ancak, sadece devralınan borç konuşulmaktadır. O da gerçek dışı konuşulmaktadır.
2009 seçimlerinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, kayda değer bir işin de olmadığı herkesçe görülmekte ve bilinmektedir. Bizim dönemimizde, beldeye 45 trilyona yakın belediye yatırımı, 20 trilyona yakın devlet yatırımı, bunun yanında 15 trilyon civarında belediyeye gayrimenkul kazandırıldığı bilinmelidir.” dedi.
BİZ, ASLA İŞÇİ BORCU DEVRETMEDİK!
Çakır, “Biz belediyeyi devrettikten sonraki faaliyet raporunun borç hanesinde; işçiye, emekçiye çeşitli borçların olduğu görülmektedir diyen Çakır, “5 yıl boyunca, bizim dönemimiz içerisinde işçimiz her türlü alacağını gününde ve zamanında almıştır. Ancak, sizin döneminize ait faaliyet raporlarına baktığımızda işçi ve emekçiye maaş, ikramiye, tazminat borcu olduğu görülmektedir.
Ne yazık ki, iç dinamikleri böylesine güçlü bir belediyenin işçisine borcunun olması hiç de hoş karşılanır bir durum değildir.
2004’de biz görevi devralmadan önce, belediye işçisinin maaşları 3-4 gün sonra işçiye ödeniyordu. Bizim 5 yıllık dönemimizde, işçimizin ve personelinin alın teri olan ikramiyeleri ve maaşları gününde ve zamanında ödenmiştir. Hiçbir faaliyet raporumuzda, işçimize borç görülmemektedir.”dedi.
Belediye başkanının, bizi kötüleme adına yaptığı ve aslı astarı olmayan bu açıklamalar, hoş değildir. Biz, kendisi ile bu tür konular için polemiğe girmek istemeyiz. Çünkü; konuşulan tartışma götürmeyen konulardır ve belediyenin resmi kayıtları her şeyi ortaya koyar. Hoş olmayan bu iftira niteliğindeki açıklamaların, ne belediye başkanına ne de halkımıza bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum.
Kaldı ki; borcu konuşan bir belediye başkanının, bıraktığımız alacak miktarı ve yatımları da konuşmasını isterdim.
Mahmutlar’ın hiç kimseye faydası olmayacak polemiklerle geçirecek boş zamanı yoktur. Belediye başkanının; Mahmutlar’ın gelişmesi, refahı ve huzuru ve ticari potansiyelinin gelişmesi için çok çalışması gerekmektedir. Bu noktada bizim üzerimize düşen bir görev olursa, halkımız ve belediye adına her zaman üzerimize düşeni seve seve yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
hüseyin kara 15:21 | 14 Şubat 2012 / 15:21 Cevapla

çakırın mahmutlara ne kadar borç bırakıp gittiğinin farkındayız halk olarak.hiç boşuna borç yoktur diye kendini savunmaya geçmesin.biz başkanımızdan çok memnunuz.. öle iki üç yol yapıp göz boyamakla başkanlık olmaz sayın çakır. !!!!!! önce insanlıktan ve halkı dinlemekten geçer baskanlık.bizim baskanımız bizi dinleyip bizim her sorunumuzla ilgilendi.halada ilgilenmeye devam ediyor. iyiki böle iyi bi başkanımız var.çakırdan sonra sayın ali çelik bizim için çok büyük başkan.