BİR YÖNETİCİDE OLMASI YA DA OLMAMASI GEREKEN NİTELİKLER VE KOŞULLAR. Son Dakika Ender Karaca haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Şubat 2023 - 00:01

BİR YÖNETİCİDE OLMASI YA DA OLMAMASI GEREKEN NİTELİKLER VE KOŞULLAR

BİR YÖNETİCİDE OLMASI YA DA OLMAMASI GEREKEN NİTELİKLER VE KOŞULLAR
Son Güncelleme :

20 Şubat 2012 - 13:35

3.589 views

Bilimsel yönetimin önemini henüz bilmeyen toplumlarda yönetim unsuru, yönetenler tarafından pek dikkate alınmaz.
Esasında bu unsurun yanında iyi yöneticilerin yetiştirilmesi bir ülkenin kalkınmasında en önemli unsurların başında gelmektedir.
Bilimsel yönetime önem veren toplumlarda yetiştirilen yöneticiler o ülkenin ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden kalkınmasını da sağlarlar.
Çeşitli denemeler göstermiştir ki iyi bir yönetim ve iyi bir yönetici bir kuruluşun başarıya ulaşmasında en önemli unsurdur.
İşte bu yüzden iyi bir yöneticide aranması gereken koşulların başında bilimsel yönetim konusunda yöneticilerin eğitilmesi gerekmektedir.
Çünkü yöneticilik artık bilimsel bir nitelik kazanmıştır.
Bunun yanında iyi yönetici olmanın koşullarından biri de yöneticinin kendi kendini eleştirmesi ve kişiliğini de geliştirmesi gereklidir.
Eleştiri yapması için de o yöneticinin kendi kusurlarını görmesi… bulmaya çalışması ve noksanlarının olabileceğine inanması… başkalarının görüşlerine saygılı olması… kendi kişiliğini geliştirme isteğini duyması ve öğrenilecek çok şey olduğunu kabul etmesi gibi görüşleri benimsemesine bağlıdır.
Ayrıca iyi bir yönetici olmanın bir koşulu da işinde ve iş dışında iyi ilişkiler kurmak için duygusal yönden duyarlılık kazanması gereklidir.
Kendi davranışlarının başkası üzerinde ve başkalarının davranışlarının kendisi üzerinde ne gibi duygusal etkiler bırakacağını bilmesi gerekir.
Bu durumun oluşması da ancak duyarlılık eğitimi sayesinde mümkün olur.
Gerçekten duyarlılık eğitimi yöneticilerin gelişmesi yönünden büyük önem taşır.
Gelelim bir yöneticide bulunmaması gereken özelliklere;
Esasında yönetici kusursuz bir insan olduğu oranda, kusursuz bir yönetici de olur.
Özellikle bir yönetici de bazı kusurların bulunmaması gerekir.
Bunların başında; taraf tutma… anlayış noksanlığı… kararsızlık… etki altında kalma… korku ve ileriyi görememe gelmektedir.
Esasında yöneticilik ” feragat” isteyen bir meslektir. Bu makamda bulunan kişilerin olgun insan olmalarının yanında bazen normal insanın ihtiyaç duyacağı bazı haklardan ve hareketlerden sakınmaları gerekmektedir.
Bizim toplumda önemi henüz bilinmeyen ancak ileri toplumlar için önemi gittikçe artan bilimsel yönetim ve yöneticilerin yetiştirilmesi bir toplumun kalkınmasında önemli bir yeri olduğunu da unutmamak gerekir.
Bugün çağımızda yönetime büyük önem verilmektedir. Tüm devletler çağdaş yönetimin verimliliği üzerinde durmaktadırlar.
Bu verimliliğin artması için de yöneticilerin yetiştirilmesine büyük önem vermektedirler.
Unutmayalım; Bir ülkenin kalkınma çabalarına girişmesi ve bundan da olumlu sonuçların alınması ancak iyi yetişen yöneticiler sayesinde mümkün olur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.