ALGC’den görkemli açılış

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti (ALGC) Merkez Ofisi, bugün KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katıldığı kalabalık bir törenle hizmete açıldı

ALANYA’DA 22 Şubat 2022 tarihinde resmen kurulan Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti (ALGC) Merkez Ofisi, bugün saat 10.00’da yapılan açılış töreniyle hizmete girdi. ALGC’nin açılışı KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Alanya protokolü, gazeteciler ve konukların katılımıyla yapıldı. Konuşmaların ardından ALGC açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Tatar kesti. Cumhurbaşkanı Tatar, açılış töreninin ardından ALGC Merkez Ofisi’nde gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Tatar, ALGC’de Alanyalı gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

ALGC VE AZERBAYCAN BAKÜ PARLAMENTO JURNALİSTLERİ BİRLİĞİ KARDEŞ OLDU
Açılış kapsamında ALGC ile Azerbaycan Bakü Parlamento Jurnalistleri Birliği ‘Kardeşlik Protokolü’ de imzalandı. İşbirliği protokolüne ALGC Başkanı Ferit Kesen, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Bakü Parlamento Jurnalistleri Birliği Başkanı Elshad Eyvazlı imza attılar. ALGC Merkez Ofisi, ALGC tüzel kişiliğinin Küresel Gazeteciler Konseyi’ne (KGK) bağlanması nedeniyle aynı zamanda KGK Alanya Ofisi olarak da hizmet verecek.

‘ALGC MERKEZ OFİSİ ALANYA’YA HAYIRLI OLSUN’
Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti Merkez Ofisi’nin açılışına katılan herkese teşekkür eden ALGC Başkanı Ferit Kesen, “KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Alanya’mıza ve cemiyetimize hoş geldiniz. Sizi burada görmek bizim için büyük bir mutluluk. Onur verdiniz, şeref verdiniz. Sizlere tüm meslektaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum. Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Alaaddinoğlu, siyasi parti ilçe başkanları, oda başkanları, KGK’nın değerli il temsilcileri, medya başkanları, kıymetli konuklar, değerli meslektaşlarım Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti açılış törenine hoş geldiniz. ALGC 22 Şubat 2022 tarihinde kuruldu. Kuruluşumuzun üzerinden 8 ay geçti. Bu süre zarfında var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Bugün Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti Merkez Ofisi’ni açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir başka mutluluğumuz ise ofisimizin aynı zamanda Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Alanya ofisi olarak hizmet verecek olması. KGK cumhurbaşkanlığı tarafından kurulmuş, gazeteciler meslek örgütü olmasının yanı sıra aynı zamanda ülkemizin lobi faaliyetlerine destek veren bir kuruluş. Özellikle Azerbaycan’ın haklı davasının dünyaya aktarılmasında çok önemli rol oynadı. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, aynı zamanda ALGC’nin onursal başkanı. Biz KGK’ya ev sahipliği yapacağımız için de çok mutluyuz. Azerbaycan Bakü Parlamento Jurnalistleri Birliği ile ‘Kardeşlik Protokolü’ imzaladık. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ağırladığımız bu özel günde kardeş ülke Azerbaycan ile ‘Kardeşlik Protokolü’ imzalamış olmak bir başka mutluluğumuz. Başta KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim olmak üzere bizi destekleyen herkese huzurlarınızda teşekkür ederiz. Ofisimiz Alanya’mıza, meslektaşlarımıza ve üye kuruluşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

‘ALGC ALANYA’YA YENİ BİR SOLUK GETİRDİ’
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, “Türkiye’nin dört bir tarafından gelen Küresel Gazeteciler Konseyimizin il temsilcileri, üyeleri ve yurt dışından çok sayıda gazeteci arkadaşlarımıza bizi bu özel günde yanız bırakmadıkları için teşekkür ederiz. Burası KGK’nın Alanya Ofisi işlevini sürdürecek. Alanya’mızda yeni bir soluk olarak ortaya çıkan ALGC’nin böylesine güzel bir ofise sahip olması bizler içinde bir onur kaynağı. Burada çok sayıda kişinin emeği var. En başta da katkısı olan Alanya’nın hayırsever insanlarına teşekkür ediyoruz. Çok kısa sürede böyle bir ofisi meydana getirdik. Çok değerli KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Alanyamıza onur verdiler. Davetimizi kırmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

‘ALGC ÜLKE VE DÜNYA ÖLÇEĞİNDE ÖNÜMLİ BİR CEMİYET’
Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, “KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Alanya’mıza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bugün bütün gününüzü Alanya’ya ayırmanız bizim için büyük bir gurur kaynağı. Alanya’mıza verdiğiniz bu destek ve önem için teşekkür ediyorum. Değerli misafirler bugün önemli bir etkinlikler silsilesinin ilk ayağındayız. Bugün sadece Alanya özelinde değil, ülkemiz ve dünya ölçeğinde de önemli bir cemiyetin merkezi ofisinin açılışındayız. Cemiyetin hem memleketimize hem de Alanya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

‘ALGC ALANYA İÇİN ÖNEMLİ KURULUŞ’
Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Alaettinoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Kaymakamım ve burada bulunan tüm herkese Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in sevgi, saygı ve selamını getirdik. Alanya için önemli bir kuruluş olacak olan ALGC ofisinin hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum. Herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

‘ALANYA’DA OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM’
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Alanya’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Böyle güzel bir toplantıda Allah nasip etti, sizlerle beraberim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden selam ve sevgi getirdim. Bizim aramızdaki güçlü ve kadim bağların güçlenmesi için böyle temasların, ziyaretlerin önemli olduğuna inanıyorum. Sayın Mehmet Ali Dim dostum beni davet etti. Alanya halkı ile çeşitli vesilelerle buluşma ve sohbet etme imkanı bulmam elbette KKTC ile Anadolu Türkiye Cumhuriyeti’nin arasında bulunan kadim bağların güçlenmesine mutlaka katkı sunacaktır. Önemli olan böyle ziyaretlerin devam etmesidir. Alanya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin bir turizm potansiyeli ve yıldızı olarak devam ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla bunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bu bölgede turizm çok önemli. KKTC ile Alanya’ya o kadar yakın ki bu potansiyelin daha da değerlendirilebilmesi için birbirimize nelere sahip olduğumuzu çok iyi anlatmamız gerekiyor. Teknolojini gelişmesi ve iletişim kanallarının daha da güçlü bir hale gelmesiyle gazeteciler bu konuda önemli katkılar yapabilmektedirler. Tüm gazeteci arkadaşlarımı kutluyorum. Aramıza nifak tohumları sokanlar olabilir. Ama önemli olan milli iradedir. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bölgenin en güçlü ülkesi olarak KKTC’nin güçlenmesi için hepimizin o uğurda yapacağı çalışmalardır. Alanya’dan seslenmek istiyorum. Aramızdaki bu muhabbet bağlarının güçlenmesi için gerek ana anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti gerek Azerbaycan gerek diğer Türk devletleri ve tüm dost ülkelerle ilişkiler için çaba harcamalıyız. Bu çaba uğrunda tüm medya mensuplarını kutluyorum. Sizlere bu binanın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Benim için hayattaki en büyük mutluluk güçlenen bir Türkiye Cumhuriyeti ile yanı başınızda Alanya’dan sadece 40 mil uzaklıkta olan KKTC’nin daha da güçlenmesidir. Kendisi de Alanyalı olan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun büyük destekleriyle Cenevre’de Newyork’ta ‘Kıbrıs Türk halkının en az Türk halkı kadar egemen olduğunu dolayısıyla Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa bunun egemenlik temelinde olması gerektiğini, bir anlaşma olacaksa Kıbrıs’ta iki ayrı devletin iş birliği olabileceğine’ söylemiştir. Çünkü artık o federasyon defteri geride kalmıştır. Bu uğurda bize tam destek veren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve özellikle Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na başarılar diliyorum. Onların desteği bizler için çok önemli. İnşallah bundan sonraki süreçte de ifade ettikleri gibi KKTC’nin tanıtılması, güçlenmesi ve oradaki Kıbrıs Türk halkının refahı için çok önemli çalışmaların olduğunu biliyorum. Önümüzdeki günlerde çok daha güzel haberlerle sizlerle buluşacağız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!