ALANYA’DA 30 BİN KİŞİ AŞILANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı 24-30 Nisan “Dünya Aşı Haftası” dolayısıyla hastane bünyesinde hizmet veren Aşı ve Soğuk Zincir Komisyonu ile bir araya geldi. Prof. Dr.Lakadamyalı , koronavirüse karşı Alanya’da yürütülen aşılama faaliyetlerinde 30 bin kişinin aşılandığını açıkladı. Başhekim Lakadamyalı, salgınla mücadelenin aşılanarak kazanılabileceğinin altını çizerek herkesi aşı olmaya davet etti.
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından sonra aşılanma bir kez daha dünya gündeminde. Peki aşı nedir, aşılama neden önemlidir, Alanya’da kaç kişi koronavirüse karşı aşılandı? ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı , “Dünya Aşı Haftası” kapsamında yaptığı açıklamada tüm bu soruların cevabını yanıtladı. Koronavirüse karşı aşılanmada önemli bir yol katettiklerini ifade eden Prof. Dr.Lakadamyalı aşı ile bağışıklık kazanmanın önemine vurguladı. Başhekim Lakadamyalı,” İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğine sahip olan virüs, bakteri ve benzeri mikropların salgıladığı toksinlerin etkilerini ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik ürünlere aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan ve hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek için uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında önceden geliştirilmiş savunma bariyeri oluşturur. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez” dedi.
BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
Coronavirüs Pandemi döneminin önlenmesinde ellerindeki en güçlü yöntemin aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı; “ Aşı ve Soğuk Zincir Komisyonumuz tarafından Ramazan ayı boyunca aşılama faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. 11 Ocak 2021 tarihinden beri yaklaşık 30 bin vatandaşımızın aşılama işlemini başarıyla gerçekleştirdik. Aşılama çalışmaları boyunca vatandaşlarda ciddi hiçbir yan etkinin görülmedi. Yoğun Bakım Ünitelerinde 65 yaş üstü hasta sayılarında belirgin ölçüde azalma yaşanması aşılanmanın etkinliğini bize göstermiş oldu. Yaşamımızın normale dönmesi, her yaş grubunda insanımızın kaybının önlenmesi ancak toplumsal bağışıklama yolu ile gerçekleşecektir. Salgınla mücadeleyi birlikte başaracağız” sözlerine yer verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!