Alanya Ağaç Derneği nefes olmaya çalışıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi Alanya’da bulunan Ağaçlandırma Adına Çalışma Derneği (Ağaç Derneği) Başkanı Habip Şanlı, “2021 yılında 1.5 milyon tohum dağıttık, bu sene 5 milyon tohum dağıtma hedefimiz var” dedi

MERKEZİ Alanya’da bulunan Ağaçlandırma Adına Çalışma Derneği (Ağaç Derneği) Başkanı Habip Şanlı, Yeni Alanya’ya yaptığı açıklamada “Alanya’da ülkemiz adına umut olmak için hız kesmeden çalışan derneğimiz büyük işler başararak nefes olmaya çalışıyor” dedi.
Açılışından beri hızlı bir şekilde üyeleri ve gönüllüleri ile ülkemize ciddi katkıları olacak faaliyetler yürüttüklerini söyleyen Şanlı, “Derneğimizin kuruluş amacı vatanımızda kıtlık, kuraklık, savaş hali dahi olsa ihtiyaç sahibi insanların gerektiğinde hayatlarını idame ettirebilecekleri gelirler elde etmesi, su kaynaklarının canlanması ve her an 8.5 milyar insana, katrilyonlarca canlıya hizmet edecek ağaç türleri üretmektir. Anadolu’nun kıraç, kurak bölgelerine, iklime ve yapıya uygun fidanlar dağıtmaktır. Bu kadar geniş bir eserin mimarı olmak isteyen tüm insanlara kapıları açık tutarak, bir kibritle yanmayacak, tüm canlılara, insanlara ormanlar kurmak, arı ormanları, kuş ormanları oluşturmaktır. Dünyadan ve ülkemizden bir çok çeşitli türleri yetiştirip, insanlığa coğrafyamızda farklı alternatif olabileceği örneğini de teşkil etmektir” dedi.
‘BAKIM İSTEMEYEN TÜRLER ÜRETİYORUZ’
Hünnap, zeytin, incir, dut, iğde, fıstık çamı, meşe, defne, kızılcık, alıç, ahlat, ceviz, asma, badem, arılar için uzun vadeli çiçek açan sofora, pawlonya ve benzeri ağaçları ürettiklerini söyleyen Şanlı “Bakım istemeyen, tohumdan üreyen, ilaç, gübre, su istemeyen türler üretiyoruz. Ayrıca bir çok çeşitlilik vardır. Hem arazide tohum ve fidan ekerek hizmet vermekte, hem de fidanlık kurarak üretim yapmaktayız. Üretilen fidanlar Anadolu’nun bir çok ağaçsız bölgelerine ücretsiz dağıtılmaktadır.
Alanya Belediyesi, Alanya Kaymakamlığı, bazı sivil toplum kuruluşları, Alanya basın ve yayın organları, bizlerin emekleri ve katkıları ile fidanlığımızda üretim yapılarak dikimler sağlanmaktadır. Bağış yolu ile maddi ve manevi destek verilen derneğimiz, ülkemizde tarımın gelişmesi ve çeşitlilik ile ormanlar kurarak nefes olmaya çalışmaktadır. Ayrıca insanlarımızın ağaçlardan gelir elde etmesini de amaçlamaktadır” dedi.
‘MERKEZİ ALANYA’DA VE TÜM ÜLKEYE HİZMET VERİYOR’
Dernek merkezinin Alanya olduğunu ve tüm ülkeye hizmet vermeye gayret ettiklerini vurgulayan Şanlı “Topraklarımızı meyve cennetine çevirerek milli geliri arttırma çabasındaydız. Aynı zamanda derneğimiz ülkemize milli servet kazandırarak alanında Türkiye’de ilk olmanın ayrıcalığına sahiptir. Bu hedefle, teşvik edecek, örnek olacak, farklı projeler geliştirerek gelenek, alışkanlık ve nice toplu bilinçlendirmeleri sağlayacaktır. Yörelere dağıtılan fidanlardan insanlar aşı, çelik, tohum alarak bir köyden 10 haneye bile örnek olmak o bölgeye maddi gelir ve bol orman oluşumu demek olacaktır. Bununla birlikte farklı projeler hazırlamakta, okul öğrencilerini eğitimler ve uygulama ile desteklemekteyiz. Bölgemizde bir çok alanın çöpten arınma faaliyetlerini yürüttük, büyük çöp yığınları dökülmüş saha için de proje hazırlamaktayız. Derneğimize maddi, manevi destek olan ve bu bilinçle haraket eden herkese ülkem adına, insanlık adına, tüm canlılar adına minnetle teşekkür ederim. Kendi kendine yeten bir ülke olması adına mücadelemiz gönül birliği ile sürmektedir” dedi.
‘POZİTİF FARKINDALIK İÇİN AĞAÇ TV’Yİ KURDUK’
Ağaçlandırma Adına Çalışma Derneği (Ağaç Derneği) olarak Ağaç TV’yi kurarak, ülkemiz insanına pozitif farkındalık uyandıracak programlar yaptıklarını da söyleyen Şanlı “Bilinçlendirme ve bilgi paylaşımı yaparak, daha güzel bir vatan olması için “Geleceği Hazırlayanlar’ adlı programı da yapmaktayız. 2021 yılında toplam 1.5 milyon tohum dağıttık. Bu sene 5 milyon tohum hedefimiz var. Sağlık, afiyet, huzur, birlik ve esenlik dilerim” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!