AK Parti Alanya Kadın Kolları Başkanı Gülay Güvenç’ten 5 Aralık Mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Alanya İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Güvenç 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Güvenç; ” Dünyada birçok ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmeden önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu hakkı Türk kadınlarına vermiştir. Ülkemizde 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde,26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde ve 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Uzun yıllar boyunca kadınlarımızın parlamentodaki temsil oranları malesef yüzde 4’ü aşmamıştır. Ülkemize, milletimize ve kadınlarımızın Kurtuluş Savaşı’nda verdiği şanlı mücadeleye asla yakışmayan bu vahim tablo ancak 2002 yılında AK Parti’nin iktidara gelmesiyle değişmiştir. Bu hak Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde ilk defa AK Parti tarafından gerçek manâda hayata geçirilmiştir. Bunun en güzel örneği ise; başörtülü olarak meclise girebilme yani “seçilme hakkının” gerçek manâda 2015 seçimlerinde kullanılmasıdır.

Türk kadınının güçlü karakteri geçmişten günümüze değişmemiştir. İstiklâl Harbi’mizin kadın kahramanlarının her biri başlı başına bir destandır. Türk kadınına has bu milli karakter birbirine eklenmesiyle oluşan büyük bir manevi mirastır. Bu mirasın nesilden nesile gelmesiyle 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece kadınların akın akın sokaklara çıkması ve mücadelesi bu aktarımın bir sonucudur.Türk kadınının güçlü bir zekası, güçlü bir merhameti ve güçlü bir maneviyatı vardır. Türk Kadınına 5 Aralık Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin Yıldönümü kutlu olsun”  dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!