14. ULUSLARARASI DÜNYA DİLİ TÜRKÇE SEMPOZYUMU YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) ev sahipliğinde, Alanya Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilen 14. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu başladı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Fakültesi Başöğretmen Atatürk Konferans Salonunda 14. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu için açış töreni yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Dil Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Alanya Belediyesi ve UNESCO gibi önemli kurumlar tarafından desteklenen sempozyum, 20-22 Ekim tarihleri arasında 19 farklı ülkenin, 115 kurum 358 bilim insanının katılımıyla gerçekleşecek.

ÖNEMLİ İSİMLER KATILIM GÖSTERDİ

Bu önemli organizasyonun sempozyumun açılışına, Antalya Vali Vekili ve Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir, Dünya Dili Türkçe Sempozyumları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra akademik ile idari personel katıldı. Açılış konuşmalarına geçilmeden önce Eğitim Fakültesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir, sempozyum süresinde destekleyen tüm kuruluşlara teşekkür ederek, böylesi bir etkinliği düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

REKTÖR KALAN’DAN MİLLİ KİMLİK VURGUSU

Sempozyumun açılışında, millî kimlik vurgusu yapan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, millî kimliği daha güçlü kılacak bir etkinlik düzenlemekten büyük mutluluk ve şeref duyduğunu belirtti. Rektör Kalan, ALKÜ’nün genç ve dinamik kadrosuyla bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerine ve milliği kimliğe hizmet eden faaliyetleri yürütmekte kararlı olduklarını kaydetti. Türkçeye olan gönül borçlarını ALKÜ olarak bir nebze de olsa ödeyebilme sorumluluğunu üstlenmekten şeref duyduklarını ifade eden Rektör Kalan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk hakkındaki sözlerine atıfta bulunarak, “Türk dilinin araştırılmasının, incelenmesinin ve ‘bilinçle işlenmesinin’ yalnızca bir dil meselesi olmadığını vurgulamış ve Türk dili araştırmalarını, tarihî gerçekliğe, pozitif bilime hizmet etmesi bakımından çok önemli bir görev olarak addetmiştir” dedi.

REKTÖR KALAN DESTEKLEYEN KURUMLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Bu önemli vazifeyi yerine getirme noktasında destekleyen kurum ve kuruluşlar ile sempozyuma katılım gösteren bilim insanlarına teşekkür eden Rektör Kalan, “Bu şölenin gerçekleşmesinde bizlere katkılarını sunan başta Kültür ve Turizm Bakanlığına, Antalya Valiliğine, Türk Devletleri Teşkilatı’na, UNESCO Türkiye Millî Komisyonuna, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’na, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na, Türk Dil Kurumu’na, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’na, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına, Alanya Belediyesi’ne, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ne sempozyuma katkı sunan bilim ve sanat insanlarına, hassaten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZA VE GENÇLERİMİZE DİLİMİZİ İYİ ÖĞRETMELİYİZ”

“Atatürk’ün kalbimiz ve zihnimiz dediği Türkçeye yönelik Alanya’da böyle bir ev sahipliği yapılmasından dolayı mutlu ve gururluyuz” diyen Antalya Veli Vekili ve Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, “Çocuklarımıza da gençlerimize de dilimizi en iyi şekilde aktarmamız gerekiyor. İşte bizlerde Sayın Antalya Valimiz öncülüğünde bütün ilimizde bu yönde uygulanan eğitsel çalışmalarımız var. Bu proje kapsamında çocuklarımıza dilimizi en iyi şekilde geliştirmeleri için düzenli olarak başta okuma çalışmaları yapıyor, dilimizin ürettiği çok çeşitli eserler ile dilimize çevrilmiş olan bütün eserlerin okunması yönünde çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“TÜRKÇE DÜNYA DİLİDİR”

‘Dilimiz bizim namusumuzdur’ diyen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, Türk dilinin, Türk Kültürünü gelecek nesillere aktarmasında önemli araç olduğunu vurguladı. Türkçe’nin dünya dili olduğunu belirten Kılıç, “Türkçe, Sibirya’dan Orta Avrupa içlerine kadar çok geniş bir coğrafyada anadillerden biri olarak kullanılabiliyor” dedi. Ayrıca Kılıç, küreselleşen dünyada Türkçe’nin gelecek nesillere düzgün bir şekilde aktarılması için korunması gerektiğini belirtti.

YÜCEL’DEN ALKÜ’YE TEŞEKKÜR

Sempozyumda konuşan Alaya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, “Alanya’yı fethederek, bu kenti Türk-İslam şehri yapan, Alanya’yı Türklükle, Türkçe ile tanıştıran, bizlere Türk-İslam Medeniyeti ile ilgili bir çok manevi değer ve tarihi eser bırakan Selçuklu Sultanı Büyük Hakan Alaaddin Keykubat’ın şehrinde ve onun adını taşıyan üniversitemizde bu sempozyumu yapıyor olmak bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Ötüken’den Orta Asya’ya, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan tüm dünyaya yayılan, büyük devletler kuran, Turan ülküsünü ve İslam Medeniyetini kıtalara hakim kılan, bugün yolumuzu aydınlatacak anlayış ve manevi değerleri bizlere miras bırakan, atalarımıza, ecdadımıza hepimizin çok büyük bir vefa borcu var. Atalarımızın mirasına sahip çıkmak,  onu yaşamak ve yaşatmak bizlerin öncelikli görevidir. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülküsüyle dil ve tarih başta olmak üzere millî kimliğimizi besleyen bilim ve sanat çalışmaları bizim için öncelikli çalışma alanlarımızdır. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitemiz Rektörlüğüne 14. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nu gerçekleştirdikleri için teşekkürümü sunuyorum” dedi.

Sempozyumun sonunda protokol üyelerine Rektör Kalan tarafından plaket ve Sultan Alaaddin Keykubat’ın Çiftbaşlı Kartal figürlü asası hediye edildi. Ardından ise Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in Oturum Başkanlığında Başöğretmen Atatürk Konferans Salonunda açılış paneli yapıldı. Sempozyum bilim programlarının ardından ise Azerbaycan’ın güçlü sesi Azerin, Kestel Yerleşkesi Amfitiyatro’da sevenlerine müzik şöleni yaşatacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!