'Yücel son noktayı koydu'

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

922719296Mahmutlar’daki AVM ile ilgili asılsız dedikodu üretenlere Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’den Tokat gibi cevap geldi. Başkan Yücel, “Mahmutlar halkı ve esnafı AVM sini isterken, tamamen belediyenin lehine olan bir kararken, bir iki kişinin bunun üzerinde durmasının amacını kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi
Alanya Belediyesi haftalık olağan encümen toplantısı gerçekleştirildi. Encümen toplantısında konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Mahmutlar’daki AVM hakkında da açıklamalarda bulundu.
‘HERKES KAFASINA GÖRE KONUŞUYOR’
Mahmutlar’daki AVM ile ilgili soruyu da cevaplayan Yücel, “Bu süreç Alanya kamuoyunda 3 yıldır sürekli paylaşılan bir durumdu. Bu sürecin arkasında tabi ki hukuk var. Eğer memlekette hukukun üstünlüğüne saygı duyuyorsak, biz de hukuk kuralları içerisinde hareket etmek zorundayız. O bölgede mevcut belediye başkanı izin verdi, arkasından belirli bir yönetim iptal etti. İdari mahkeme kararları var. Hem ihalenin, hem de sözleşmenin iptaliyle ilgili iki karar var. Bu kararların biri 2014 yılının ikinci ayında, birisi de aynı yılın onuncu ayında verilmiş idari mahkeme kararları. Biz bu kararlar neticesinde gerek hukuk müşavirliğimiz, gerek ilgili komisyonlarımız ve belediye meclisimiz bununla ilgili neredeyse bir yıl çalışma yaptı. Sonucunda ise belediye meclisine taşıdık. Belediye meclisinde biz hep görüşlerimizi Sayıştay ve bilirkişi raporlarıyla, bunun belediyenin lehine olması için belediyenin kazancını ve gelirini düşünerek görüşlerimizi aldık. Her iki mahkemenin de, birinci ve ikinci idari mahkemelerinin de kararları burada. Bizim yaptığımız uygulamalarda hiçbir zaman hukukun dışında bir işlemimiz olmadı ve olmayacak.
MAHMUTLAR HALKI AVM SİNİ İSTİYOR
Bunun doğrultusunda belediyenin lehine olan konularda biz her zaman taşın altına elimizi sokmaya devam edeceğiz. Vatandaşla alakası olmayan, yolun içerisinde kalan, 40-50 senedir çözemedikleri sorunları biz kısa vadede bölgede çözmeye çalışıyoruz. O vatandaşlarla ben bir buçuk yıldır en az 10 defa görüştüm. Hatta Barbaros Caddesi’nde de aynı sıkıntılar vardı. 40 senedir çözemedikleri sorunları bize 5-6 ayda çözdürmeye çalışıyorlar. Her zaman hukukun üstünlüğü var. Biz de bu konuda çalışıyoruz. Onların amacının ben ne olduğunu çok iyi biliyorum. Mahmutlar halkı, esnaf  isterken, tamamen belediyenin lehine olan bir karar olurken, bir, iki kişinin bunun üzerinde durmasının amacının takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Ben onlara söyledim.
AVM İÇERİSİNDE YER İSTENDİ
Kamulaştırma isterseniz kamulaştırma, uygulama isterseniz uygulama. Hayır bütün AVM’nin içerisinde bizi de oraya koyun ama zaten parselasyonu ayrı. Orayı ilgilendiren hiçbir şey yok. Biz eşitlik ilkesine uyulacağından dolayı hisseyi bölüştük. Bununla ilgili rapor da var. Biz hisseyi arttıramıyoruz. Çünkü o zaman diğer ihalenin süreciyle ilgili değişiklikler olacak. Herkes kafasına göre bir şeyler konuşuyor ama biz bunu hukuk kuralları içerisinde yapmak zorundayız. İddialara bakarsak bu işin içinden çıkamayız” dedi.
‘HUKUKEN YAPILACAK BİR ŞEY YOK’
Arsanın kendisinin olması durumunda yüzde 48’le kat karşılığında verip veremeyeceğiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Yücel “Belki yüzde 60-65’le verirdim ama bu kişi bu davayı kazanmış mı? Kazanmış. Biz ondan sonra üzerine ne koyabiliriz, ona bakarız ama hukuken buna yapabileceğimiz bir şey yok. Başka şartnameler, düzenlemelerle daha da fazla belediyenin lehine çevirebilirsiniz” dedi.
 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Mahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika - MahmutlarPost ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!