MAHMUTLAR’DA ÇEVRENİN KORUNMASI VE TEMİZ TUTULMASI. Son Dakika Ender Karaca haber başlıkları ve gelişmeler - Mahmutlar PostMahmutlar Haber, En Güncel Haberler, Son Dakika – MahmutlarPost

3 Şubat 2023 - 01:03

MAHMUTLAR’DA ÇEVRENİN KORUNMASI VE TEMİZ TUTULMASI

MAHMUTLAR’DA ÇEVRENİN KORUNMASI VE TEMİZ TUTULMASI
Son Güncelleme :

26 Aralık 2011 - 14:49

565 views

Bir belediyenin en önemli özelliği o kentte yaşayanlara karşı insan odaklı ve kamu yararını baz almak kaydıyla rasyonel bir şekilde hizmet etmektir.
Hizmet ederken de belediyenin o kent halkıyla bütünleşmesi gerekir.
Nasıl bir ev kadını evini, eşini ve çocuklarını koruyup kucaklıyorsa belediye de aynen ev kadınının yaptığı gibi o kenti koruyup sahiplenmelidir.
Bu görüş ışığı altında acaba Mahmutlar Belediyesi, Mahmutlar’ ı koruyup sahipleniyor mu?
Özellikle yaz aylarında çevrenin temizliği konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyor mu?
Örneğin; karayolu ile deniz kıyısı arasında kalan yaklaşık 4km ‘ lik kumsalı her zaman koruyup temiz tutulması konusunda gerekli önlemleri alıyor mu?
1930 yılından bu yana yürürlükte olan Umumi Hıfzıssıhha Kanununun amir hükümleri gereğince cadde ve sokaklar özellikle yaz aylarında yıkanıp temiz tutuluyor mu?
Her otelin ve sitenin bahçesine konması yerine cadde ve sokakların kaldırımlarına konan özellikle yaz mevsiminde otellerin yemek artıklarını uluorta döktükleri ve bakımsızlıktan birer mikrop yuvası haline gelen “çöp konteynırları” nın temiz ve bakımlı tutulması konusunda gerekli önlemler alınıyor mu?
Mahmutlar Belediyesi bu gibi sorunları mutlaka biliyordur. Ama bilmek başka sorunların üzerine giderek radikal önlemler almak başkadır.
Esasında ranta dayalı plansız ve yağma sonucu oluşan çarpık bir kentleşmeyle birlikte çarpık bir yapılaşma sonunda “ucube” bir kentleşme modeli yaratıldı.
Bu durum çağdaş kentleşmeyi bir yönde olumsuz olarak etkiledi. Olumsuz etkiledi ama çevrenin de korunup temiz ve bakımlı bir hale gelmesi özellikle insanların sağlığı açısından önemli olduğunu unutmamak gerekir.
Mahmutlar özellikle yerli ve yabancı kişilerin yerleştiği ve nüfusun giderek arttığı bir kent durumundadır.
Hal böyle olunca özellikle çevre sorunları da kartopu gibi giderek büyümektedir.
Özellikle yaz aylarında belediyemiz çevreyi koruyup temiz tutuyor mu?
Bir çevrenin korunup bakımlı ve temiz tutulması bir yönde o çevre de yaşayan insanların bilinçli olmasına bağlıdır.
Ancak çevrenin korunması konusunda acaba vatandaşlar da gerekli hassasiyeti gösteriyorlar mı?
Özellikle yaz aylarında çevreyi koruyup temiz tutuyorlar mı?
Buna olumlu yanıt veremeyiz.
Sonuç olarak diyebiliriz ki,
Her ne kadar çevrenin korunması ve temiz tutulması Mahmutlar Belediyesinin görevi olmasına karşı bir yönde de bu görev vatandaşlara düşmektedir.
Çevremizi her zaman elbirliği ile koruyalım ve temiz tutalım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Güulhan 19:08 | 26 Aralık 2011 / 19:08 Cevapla

Sevgili Ender Bey,
Yazılarınızın sürekli okuruyum. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Unutmayalım ki, hak ettiğimiz gibi yönetiliriz. Çoğunluk memnun ki , hiç itiraz eden yok yapılanlara. Seçtiklerimiz karşısında kul değil de birey olduğumuz zaman düzelir her şey.